Maraş Girişimi ‘Etnik Arındırma’ konulu paneller gerçekleştiriyor

Maraş’ta yapılmak istenen mülteci kampı ve Alevilere dönük göçertme politikalarına karşı Maraş Girişimi öncülüğünde bir dizi panel gerçekleştiriliyor. Bu gün (29-04-2016) Almanya’nın Hagen kentinde Alevi Dergahında düzenlenen ilk panel başladı. Hagen Alevi Kültür Dergahı’da düzenlenen panelin ayrıntıları : (GÜNCELLENİYOR)
Panelde konuşan Fidan YILDIRIM, ‘ Bir kadın ve pazarcıklı olarak bu topraklarda yaşanılanlar beni üzüyor, tedirgin ediyor. Yeni Maraş katlıamının zemini olusturuluyor. Diğer kamplara bakıyoruz; Askeri, siyasi, eğitim kampı.Bunun aksini kimse iddia edemez. ‘ dedi.
Mehmet ÇARMAN, ‘Kamp Alanı, hukuksuzca ve gizli ihale ile verilmistir. Oyalama taktiğine başvuruluyor. Valilik, mahkeme alandaki direnişi pasifleştirp teslim almak istiyor. İlk zamanlar 1,2 araç çalışırken şimdi yüzlerce araç calışıyor. Bir an evvel oldu bittiye getirip tamamlamak istiyorlar. Alan dönüşü olmayan bir şekilde ‘Yaşam Alanı’ olmaktan cıkartılıyor. Avrupadaki halkın direniştekilerle dayanışması halka moral veriyor, direncini artırıyor. Bu dayanışması bulunanlara teşekkür ediyoruz.’ dedi.
Şükrü YILDIZ ise, ‘ Maraş bir göç kentidir. Kaçış kurtuluş degildir. Geldiğimiz yer kimliğinizi kaybettiğimiz mekanlardır. Mezarlarımız yalnızdır… Ermenilerin tek bir mezarı kalmadı. Yarın Elif Ana’nın mezarı da o topraklarda olmayacak. Bu siyasi bir karardır. Mücadele de siyasi ve politiktir. Gerisi oyalamadır-oyalanmadır’ dedi.
******************
MARAŞ GİRİŞİMİ
Avrupa’da Terolar’la ilgili üç günlük panelhttps://alevinet.com/avrupada-terolarla-ilgili-uc-gunluk-panel/

EN SON EKLENENLER