Maraş Girişimi: Kirli ellerinizi bölgemizden çekin

Maraş Girişimi Maraş’ta yapılmak istenen kampla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Maraş Girişimi Türkiye Sõzcüsü Şükrü Yıldız, açıklamada; “Bilineni biliyoruz. Yapılmak istenileni biliyoruz. Kirli ellerinizi bölgemizden çekin….” dedi.

 

Açıklamanın tam metni şöyle:

Gençliğimize yönelik saldırılar, bize duyulan kin ve nefretin göstergesidir!

Terolarda 20. Gününe giren direniş, gençlerimizin özverili çabaları, halkımızın derin inancı ile devam etmektedir. Her gün artarak devam eden bu kararlı duruş, dünyanın dört bir yanına dağıtılmış, göçertilmiş, topraklarından edilmiş Maraşlıları da kapsayarak uluslararası bir sorunsallığa doğru ilerlemektedir. Hakkın ve haklının duruşu her yerde karşılığını bulmakta, demokrasi güçlerinin desteğini arkasına almaya devam etmektedir.

Bu durum, varlığını selefist, cihatist güçlerin varlığıyla devam ettirmek, onların varlığı üzerinden şahsi geleceğini örgütlemek isteyen kesimleri ürkütmektedir. Korkakların saldırganlığı ve kiniyle saldırmaktadır.

Terolarda iki hafta önce yapılan, halkımızın büyük bir özveriyle katıldığı yürüyüşte, halkımızın güvenliğini, yürüyüşe katılanların düzenli bir şekilde demokratik taleplerini dile getirmelerini sağlayan, bu konuda kendisini sorumlu hisseden Maraş’ın güzel çocukları, gençlerimizden 6 tanesi gözaltına alınmıştır.

O gün medyaya yansıdığı gibi, halkımıza, gençlerimize, kadın ve çocuklarımıza karşı, kin ve nefretle hareket edildiği görülmüştür. Gandi gibi alanda yatan, hiç bir durumda mukavemet göstermeyen gençlerimiz elleri kolları tutulup, yumruklanmışlardır. BU yumruklar medyaya yansıdığı gibi, görüldüğü gibi halkımıza, insanımıza bakış açısını ortaya koymaktadır.

1978’de mazlum masum insanlarımızı hangi zihniyetin hedef aldığını gösteren bu kareler karşısında, halkımızın derinden gelen, geleneğinde var olan, pasif direniş devam edecektir. Bu anlaşılmalı bilinmelidir.

İktidar güçleri 6 kişiyi gözaltına almak suretiyle, bizleri sindirmek, korkutmak ve teslim almak istemektedirler.

Bilineni biliyoruz. Yapılmak istenileni biliyoruz. Şark ıslahat planını ve sahiplerini tanıyoruz.

Buna karşı halkımızın direniş devam edecektir. Halkımızı, gençlerimizi, annelerimizi provoke etmekten vazgeçin diyoruz. Kirli ellerinizi bölgemizden çekin….

 

EN SON EKLENENLER