‘Maraş Katliamına CHP’li Ecevit hükümeti sessiz kaldı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Maraş Katliamında yaralı kurtulan Ali Ardıç, çocuk ve bebeklerin öldürüldüğünü belirterek, dönemin Başbakanı CHP’li Ecevit Ecevit’in önlem almadığını ve sessiz kaldığını söyledi.

Maraş Katliamının yaşandığı 19 Aralık 1978 tarihinde 26 yaşında olan ve silahla yaralan Ali Ardıç, o günleri ve katliamın amacını anlattı. 1977 Genel seçimlerinde Maraş’ta 5 sol görüşlü vekilin seçildiğini ve birilerinin bu gelişmeden rahatsız olduğunu vurgulayan Ardıç, “Katliam ile Maraş’ta solun gelişmesini engellediler” dedi.
‘SOLCULARIN TEK BİR YERE TOPLANMASI BEKLENİYORDU’
Olayların fitili Yörükselim Mahallesinde Alevi dedesinin öldürülmesiyle ateşlendiğini anlatan Ardıç, Alevi dedesinin öldürülmesiyle sol gençliğin örgütlendiğini, ardından Maraş’ta ufak çatışmalı 7 aylık bir sürecin yaşandığını söyledi. Ardıç, sürecin gelişimini devamla şöyle aktardı: “Süreç yurtsever iki öğretmenin vurulması ile bitti, asıl olaylar başladı. Biz o sıra Türkoğlu ilçesinde oturuyorduk. Sol örgütler öğretmenlerin cenazesine katılım yapmak için gençleri çağırıyorlardı. Bizde cenazeye katılmak için geldik. Cenazeler gereğinden çok daha fazla bekletildi. Sanki solcuların tek bir yere toplanması bekleniyordu. Yürüyüş başlatıldı ve belediye önüne gelince durduruldu. Az ileride Ulu Cami’nin önündeki kitle taşla sopayla cenaze kortejine saldırmaya başladı. İki öğretmenin cenazesi yere düştü. Cenazeler yerde kaldıktan sonra askeri araçlar gelip cenazeyi aldı. Cenazede ki kitle saldırılardan sonra geriye doğru çekilmeye başladı.”
‘YAPILAN SALDIRI DEĞİLDİ KATLİAMDI’
Tekrardan Türkoğlu ilçesine dönmeye çalıştıklarını, ancak gidenlerin yolda saldırıya uğrayıp öldürüldüğünü duyduklarını ve gitmekten vazgeçtiklerini ifade eden Ardıç, o gün mecburen kentte kaldıklarını ifade etti. Ertesi günün sabah saatlerinde “Komünistler Moskova’ya” , “Aleviler dinsizdir” sloganlarıyla mahalleye saldırıldığını belirten Ardıç, “Onlar silahla saldırıyordu, biz kendimizi taşlarla savunuyorduk. Bir tanesi bana tüfek ile ateş etti. Saçmaların birçoğu vücuduma saplandı. Ben yine durmadan taş ile yaklaşmalarını engellemeye çalışıyordum. Çünkü yaklaşsalardı bizi sağ koymazlardı. 3 gün boyunca Alevilerin olduğu mahallelerde katliam yapıldı. Ben saldırı demiyorum, çünkü yapılanlar katliamdı” diye belirtti.
‘CHP ÖNLEM ALMIYORDU’
CHP’lilerin dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve içişleri bakanını arayıp durumu aktardıklarını vurgulayan Ardıç, “Bülent Ecevit onlara önlem aldık, falan diyordu ama hiçbir önlem alınmıyordu. Yörükselim mahallesine gelip uzun namlulu silahlarla mahalleyi tarıyorlardı. Gerçekten önlem alınsaydı, hiç böyle bir şey olabilir miydi? Önlem falan yoktu, saldırılar hiç durmadan daha da alevlenerek devam ediyordu. Ecevit hükümeti Maraş olaylarına sessiz kaldı” dedi.
‘KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYEN SÜNNİLERİ DE ÖLDÜRDÜLER’ 
Saldırganların sadece Alevileri değil, kendileri gibi düşünmeyen Sünnileri de öldürdüklerini dile getiren Ardıç, şunları söyledi: “Çocukları bebekleri öldürdüler. Çocuğun bebeğin ne düşüncesi, günahı olabilir. Bir insanın baltayla, palayla öldürüldüğü savaşta bile görülmemiştir ama Maraş’ta görüldü.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR