Maraş Katliamında Devlet Safını Belirledi, Anma Yasak

Maraş Katliamının 34’üncü yıldönümünde olayın halen aydınlatılmamış olmasını ve Maraş’ta yapılacak olan anmanın valilik tarafından yasaklanmasını CHP Maraş Milletvekili Durdu Özpolat yaptığı bir basın toplantısıyla protesto etti.

Meclis’te yapılan basın toplantısına Alevi ve Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kemal Bülbül ve Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Engin Gündük de katıldı.

MARAŞ KATLİAMI DEVAM EDİYOR
Özpolat resmi kayıtlara göre 100’ün üzerinde ölü, 200’ün üzerinde yaralının olduğu ancak gerçek kayıtlarda bu sayının binleri bulduğunu ifade ederken, asıl katliamın faillerin yargının önüne getirilememesi olduğunu dile getirdi. Katliam sırasında kendisinin de orada olduğunu belirten Özpolat, dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in “sıkıyönetim ilan edilmesi için üzerimde çok baskı var” dediğini de aktardı. Konuya ilişkin çok sayıda soru önergesi ve araştırma önergesi sunduklarını ancak hiçbirine yanıt alamadıklarını söyleyen Özpolat, “34 yıl önce orada bir katliam yaşandı, şimdi de bu katliam hükümetin anmaya izin vermemesiyle sürüyor. Anmaya bile tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

Devletin olayı üzerini örttüğüne değinen Özpolat, yıllardır aynı senaryonun Madımak’ta, Malatya’da, Çorum’da devam ettiğini, buralarda da var olan sis perdesinin tıpkı Maraş’ta olduğu gibi aralanmadığını belirtti.

Açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kemal Bülbül devletin cemevlerini ibadethane olmaktan çıkaran açıklamasını hatırlatarak hem AKP hükümetine hem de Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e “siz yalnızca Hanefilerin hükümeti ve meclis başkanı mısınız, aksi ise nasıl Alevileri yok sayan açıklamalarda bulunursunuz” diyerek seslendi.

KATLİAM ÖRTBAS EDİLİYOR
Maraş anmasının yasaklanmasına tepki gösteren Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, katliamın örtbas edilmeye ve Maraş’ın Alevilere yasaklı şehir haline getirilmeye çalışıldığını söyledi. Özel, hükümetin Maraş katliamı arşivini açmasını, Maraş, Çorum, Sivas ve Dersim katliamları için Meclis komisyonları kurmasını istedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, 23 Aralık’ta Maraş’ta yapılması planlanan anma programına izin verilmemesini, Meclis Dikmen Kapısı önünde protesto etti. Yapılan basın açıklamasına birçok CHP’li ve BDP’li vekil de destek verdi.

Eylemde basın açıklaması yapan Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Maraş katliamının üzerinden 34 yıl geçtiğini hatırlatarak, hala sorumluların cezalandırılmadığını anımsattı.

Katliamda kaybedilenlerin anılmasına dahi izin verilmediğini ifade eden Özel, böylece Maraş katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi.

Özel, Maraş Valiliği’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Alevi Bektaşi Federasyonu’nun anmaya ilişkin başvurusunu reddettiğini belirterek, “Maraş’ın acısı Çorum, Sivas, Dersim gibi olanca tazeliğiyle kanıyor. AKP hükümeti de tıpkı valileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi, Alevilere nefretle bakıyor ve katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızı anmamızdan rahatsız oluyor. Bir kente giriş tümden yasaklanıyor. Geçen yıl Sivas’ta ve Maraş’ta katılıcıların üzerine biber gazı sıkan, madımak Oteli’nin önünü anmalara kapatarak katliamın arka planını gözlerden kaçırmaya çalışan hükümetin, anma hakkımızı engellemesi, hak ve özgürlük ilkeleriyle çelişiyor” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER