‘Maraş katliamıyla yüzleşmek gerekiyor’

Post date:

Author:

Category:

38 yıl önce resmi rakamlara göre 111 insanın gerici-faşistlerce vahşice öldürüldüğü, onlarca insanın yaralandığı Maraş Katliamı’nın yıldönümü.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, yüzyıllardır barış içinde yaşayan Alevi ve Sünni halkın çatışma adı altında bir katliamın içinde bulduğunu dile getirdi.

“Katliamların devleti yönetenler eliyle gerçekleştirilmiş olmaları mümkündür. Çünkü uygar olmayan devletler çoğunlukla ırk, din veya siyasi düşünce farklılığına tahammül göstermezler. Gerici düşünceleri ileri sürerek katliam yaptırırlar. Katliamlara seyirci kalmak da en büyük katliamdır” diyen Pir Fırat, 38 yıl önce Maraş’ta merhamet ve insanlığın sustuğunu söyledi. 

“ALEVİLER, ALEVİ OLMANIN BEDELİNİ KANLARIYLA ÖDEDİLER”

Katliamdaki amacın Maraş’ta yaşayan Alevileri ekonomik, siyasi ve politik olarak yok etmek olduğuna dikkat çeken Pir Fırat, “Amacımız kabuk bağlayan yaraları kaşımak değil tüm insanlığın ayıbı olan bu katliamın sorumlularını bir kez daha kendileriyle yüzleştirmek, tarihe yazdıkları bu utanç notlarıyla onlara hatırlatmaktır. Aleviler Alevi olmanın bedelini kanlarıyla defalarca ödediler. Bu nedenle Alevilerin yaşadıkları tüm katliamlar aydınlatılmadıkça, suçlular halk karşısına çıkarılmadıkça, bahsedilen eşit yurttaşlık söylemleri gerçekçi ve samimi olamaz” ifadelerini kullandı. (S.K)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR