Ağbaba’dan ‘Maraş Mektubu’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Kahramanmaraş’ta kurulması planlanan mülteci kampı için mektup yazdı. Ağbaba mektubunda, Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı bir bölgeye kurulması planlanan kampın, yeni “Maraş olaylarına” sebebiyet verebileceğinden duyduğu endişesini dile getirdi.

IŞİD’LİLERİN ÜZERİNDE TÜRKİYE’DEKİ ALEVİ KÖYLERİNİN HARİTA BİLGİLERİNİN ÇIKTIĞINI KAMUOYU BİLMEKTEDİR”

Ağbaba’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yazdığı açık mektup şu şekilde: “1978 yılında, Maraş’ta yaşayan Alevileri hedef alan büyük bir katliam yaşandı. Dönemin faşist ve gerici güçleri, devletin örtülü desteği ile bir hafta boyunca yağma, tecavüz ve insan öldürme suçlarını işledi. Sonrasında Maraş merkezindeki Alevilerin büyük bir bölümü fiili bir sürgünle şehri terk etti. Onlarca ölü, yüzlerce yaralı ve binlerce sürgüne rağmen tek bir kişi bile ceza almadı, adalet yerini bulmadı. Katliamın boyutu ve cezasız kalması nedeniyle o gün insan mezbahasına dönen Maraş, bugün hala hem ülkemizin hem insanlığın kanayan bir yarasıdır.

 

Hafızalarda tazeliğini koruyan bu katliam nedeniyle Maraş/Pazarcık‘ta Alevi köylerinin ortasına kurulmak istenen mülteci kampı yöre halkı tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Yakalanan IŞİD militanlarının üzerlerinden Türkiye’deki Alevi köylerinin liste ve harita bilgilerinin çıktığını bütün kamuoyu bilmektedir. Bu nedenle, ilerleyen süreçte cihatçı grupların söz konusu kampa sızmaları ihtimal dahilindedir. Cihatçı grupların kamplarda kamufle olarak yöre halkına yönelik şiddet eylemleri planlayabileceklerini göz önünde bulundurmak, son zamanlarda güvenlik açısından büyük sıkıntı yaşayan ülkemizin huzur ve güvenliği açısından bir zorunluluktur.

Yukarıda belirttiğim endişelerden hareketle, söz konusu mülteci kampının yerini seçerken öngörülü ve hassas davranılmaması halinde büyük bir felaketin fitilinin ateşleneceğini ve bunun sorumluluğunun sizin omuzlarınızda olduğunu vurgulamak isterim. Vatandaşlarımızın güvenliği, mültecilerin toplumumuza entegrasyonu ve bunların da ötesinde Orta Doğu halklarının huzur ve kardeşliğini düşünerek Maraş/Pazarcık’ta mülteci kampı kurma planının iptal edilmesini ülkemizin ve bölgemizin geleceği adına sizden talep ediyorum.”

EN SON EKLENENLER