Maraş Terolar’da direniş büyüyor

Kahramanmaraş’ta Alevi köylerinin bulunduğu bölgeye konteynır kent yapımına karşı başlatılan direniş 47’inci günüde.

Direnişin sürdüğü Sivricehüyük Köyü jandarma tarafından abluka altına alınmış durumda. Köye giriş çıkışları kapatan jandarma köye girmek isteyenlerden de tek tek kimlik istiyor. Yapılan kimlik kontrolleri sonucunda ikamet adresi Sivricehüyük köyü olanların geçişini izin veriliyor. Kente bir ay boyunca her türlü basın açıklaması, yürüyüş ve gösteriler ise valilik kararı ile yasaklanmış durumda. Gazete ve televizyonların alınmadığı kentte kampın yapımına da hızla devam ediliyor. Alevi toplumunun endişe ve uyarılarına rağmen yapımı devam eden kampın yakınında 5 bin metre karelik alan üzerinde organize sanayi tesislerinin de kurulması gündemde. Organize sanayinin üzerinde kurulacağı arazinin ise vatandaşların rızası olmadan istimlak yoluyla zorla alındığı iddia edildi. Direnişi büyütmeye gidiyorlar Maraş’ta AKP tarafından AFAD eliyle Alevilerin yaşam alanlarına mültecileri yerleştirmek üzere yapılmak istenen konteyner kentine karşı başlatılan direniş 47’inci günü geride bırakırken, alevi kurumları direnişi büyütmek için bugün Maraş’ta olacak. 12 Alevi kurumu İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında “Yaşamıma, Maraş’ıma, ovama dokunma” sloganıyla direnişe katılacak. İmranlı iddiası Maraş ve Sivas’ın Divriği ilçesinden sonra bir mülteci kampının da yine alevilerin yoğun yaşadığı Sivas’ın İmranlı ilçesine, Alevilerin yaşadığı köylere kurulması gündemde. Kaymakamlık tarafından İmranlı’ya bağlı Alevi köylerine mültecilerin yerleştirilmesi hazırlığı yapılıyor. Bir süredir Kaymakamlar tarafından muhtarlardan “köyünüzde kaç boş ev var”, “Yaz ve kış nüfus nedir” gibi bilgilerin iletilmesinin istendiği aktarıldı.

KURUM TEMSİLCİLERİ UYARDI!

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI BAKİ DÜZGÜN: Maraş’tan sonra yine alevilerin yoğun yaşadığı Divriği’de mülteci kampının kurulması tesadüfi değil. Aksine bilinçli bir politika yürütülmekte. Maraş ve Sivas’ta alevilere dönük katliamlar yaşandı geçmişte. Bu katliamlar tamamlanmadı. Bu alanlara kampların kurulması ile katliam tamamlanmak isteniyor. Çünkü bu kamplara yerleştirilecek olanlar mağdur insanlar değil. Bu kamplar açıkça bölgenin demografik yapısını bozacak ve alevileri azınlık statüsüne düşürecek.

ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU BAŞKANI REMZİ AKBULUT: Mevcut sistemin alevilere yönelik baskısı devam ediyor. Bu ülkede alevi-Sünni çatışması üzerinden siyasi rant yaratılmak istendi. Bu tutmayınca şimdi de Suriyeli mülteciler üzerinden böylesi bir siyasi rant oluşturulmaya çalışılıyor. O bölgeye yerleştirilecek olan mülteciler içerisinde IŞİD, El nusra gibi terör örgüt üyeleri var. Bunlar çatışma nedenidir. Bu süreç sonunca bölgede yaşayan alevilerin huzuru bozulacaktır.

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI GENEL BAŞKANI ERCAN GEÇMEZ: Maraş ve Sivas’ın seçilmesi son derece bilinçli ve sistematik. Yıllardan bu yana yani bu hükümetten önce de alevilere yönelik bu tip politikalar uygulandı. Bu politikaların kaynağı ise Osmanlıdan geliyor. Bu gölgede yaşayan aleviler ve diğer halklar göçe zorlanıyor. Bu ateşle oynamaya benzer.

Kaynak: Yurt Gazetesi

EN SON EKLENENLER