‘Maraş’a gidip niyaz etmeliyiz’

Post date:

Author:

Category:

19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de tarihleri arasında ırkçı-gerici grupların saldırıları sonucu 111 insanın yaşamını yitirdiği, binlerce insanın yaralandığı Maraş Katliam’ının 38. yılı bugün.

Konuya ilişkin gazeteci Vedat Kara PİRHA’ya konuştu. “Biz Alevilerin bu katliamları lanetlemek artık bir ibadet sayılır” diyen Kara, “Acılarımıza ve tarihimize sahip çıkmalıyız. Aleviler yaşadıkları acıları,  katliamları ibadete çeviren dünyadaki ender inanç topluluğudur” dedi.

“ACILARIMIZA SAHİP ÇIKMAZSAK YOL YÜRÜTEMEYİZ”

Konuşmasına şöyle devam eden Kara, “ Acılarımızı, tarihimizi ve katliamları unutursak Aleviler olarak yolumuzu yürütemeyiz. Aleviler olarak Maraş katliamını lanetlemeyi, bireysel bir görev bilip acılarımıza ve tarihimize sahip çıkmak için gerekirse gidip niyaz edip gelmemiz gerekir” dedi.

MARAŞ’TA NE YAŞANDI!

Irkçı-gerici gruplar 38 yıl önce Maraş’ta Alevilerin yaşadığı Yörük Selim, Yenimahalle, Serintepe, Mağaralı ve Maraş mahallelerine saldırdılar. Bu mahalleler taranıp, bombalanıp, kundaklandıktan sonra muhasara altına alındı. Ölülerin taşınması, yaralıların hastanelere götürülmesi engellendi, hastaneler kuşatıldı; kadın, çocuk, hamile, yaşlı, hasta, yaralı ayrımı yapılmadan öldürüldü. Alevi mahallelerinin yanı sıra, Sünni mahallelerinde de önceden işaretlenmiş Alevi evlerine baskınlar yapıldı. Resmi kayıtlara göre Maraş’taki bu saldırılarda 111 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

İsmet SEFER

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR