Maraşlılar Hagen’de Terolar direnişini konuştu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Maraş’ta Alevi Kürt köylerinin ortasına yapılmak istenen AFAD mülteci kampı’na karşı Avrupa’da yaşayan Maraşlılar da tepki gösteriyor.

Hagen Alevi Dergahı’nda biraraya gelen Maraşlılar topraklarına , sadece mültecileri barındırması şahibeli olan AFAD kampının derhal daha uygun bir alana taşınmasını istedi.

Dergahta bir konuşma yapan Maraş Girişimi Eş Sözcüsü Elif Sonzamancı, kamp yapım süreci ve nedenleri hakkında bilgi verdi. Kampın Alevi-Kürt köylerinin ortasına yapılmak istenmesinin, asimilasyon politikalarının bir devamı niteliğinde olduğunu belirten Sonzamancı, ” Dizayn edemediği halkı, yavaş yavaş göçerterek bölgeyi insansızlaştırmaya, daha doğrusu Kürt Alevi kimliğinden temizlemeye çalışıyorlar. Oldu-bittiye getirip kampı inşa ederek, bölgede ayrıca nasıl bir rand elde edeceklerinin hesabını da yapıyorlar” şeklinde konuştu. Maraş halkının topraklarını sahipsiz bırakmaması gerektiğini söyleyen Sonzamancı, ”Zaten bir hesapları da bu. Kampın inşa edileceği köylerde yoğun bir göç yaşandığını, köylerin boş olduğunu hesaba katarak, direnişi daha rahat kıracaklarını hesap ediyorlar” dedi.

Maraş Girişimi üyelerinden Hüseyin Bakır ise, Maraş halkının direniş kültürünün olduğunu ve bunun devam etmesi gerektiğini söyledi.
Konuşmaların ardından halkın Terolar direnişi süreci hakkında soruları yanıtlandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR