Mariano Rajoy’dan faşit karar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İspanya İmparatorluğu’nun 303 yıl önce işgal ettiği Katalonya’da katliam ve işkenceleri devam ettiren Franco faşizmini sürdüren Mariano Rajoy, özerkliği askıya aldı.
İspanya’da merkezi hükümet, bağımsızlık kararı alan Katalonya bölgesinin özerkliğini 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yaptığı ıgerekçesiyle askıya aldı.

Franco döneminin halklara yaklaşımını sürdüren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalonya bölgesinin iradesini hiçe saydı. Referandum sırasında polisi halka saldırtan Rajoy bu kez özerklik çerçevesinde sahip olduğu yetkilere el koyma kararı aldı. Mariano Rajoy, Katalan yönetiminin yetkilerinin merkezi hükümete devredileceğini, bölgenin özerkliğinin askıya alınacağını söyledi. İspanya hükümetinin kararı şimdi parlamentonun üst kanadı olan Senato’da onaylanacak. Oylamanın 27 Ekim’de yapılması bekleniyor.
Kararı Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantının ardından açıklayan Rajoy, anayasanın özerkliği askıya alarak bölgeleri merkezi Madrid yönetimine bağlayan Anayasanın 155’inci maddesinin işletileceğini söyledi. Rajoy, Özerk Katalan Parlamentosunun yetkilerini azaltmak istediğini ve merkezi hükümetin bölgede 6 ay içinde yeni seçim düzenlenmesini talep ettiğini belirtti.
Ülkede bir ilk

İspanya Başbakanı Rajoy, ülkede ilk kez hayata geçirilen bu kararı hukuku yeniden tesis etmek, bölgenin idari kurumlarını tarafsız kılmak ve halkın sivil haklarını korumak için aldıklarını savundu.

Ekonomik şantaj

Ekonomik baskı, tehdit ve şantaj da dartınca krizden bu yana en az 1185 şirket Katalonya’dan başka bölgelere taşınma kararı aldı. Sadece Perşembe günü 268 yeni şirket taşınma kararı adı, ===

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR