Marmara’da isim isim 246 hasta tutuklunun son durumu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Marmara Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde yaklaşık 246 hasta tutuklu bulunurken, bunların 106’sının durumu ağır. Hasta tutukluların tahliye edilmesi bir yana tedavi edilmedikleri için hastalıkları her geçen gün daha da artıyor.

Marmara bölgesindeki cezaevlerinde, 106’sı ağır olmak üzere en az 246 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklular, serbest bırakılmadıkları gibi, tedavileri de yapılmıyor. Kimisi sayılı günleri kalınca kimisi de yaşamını yitirince cezaevlerinden çıkabiliyor! Türkiye ve bölge cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklu, hastalıklarıyla mücadele ederken hükümet bu konuda herhangi bir adım atmıyor.
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre; Marmara cezaevlerindeki hasta tutukluların isimleri ve durumları şu şekildedir:
“* Abdulkadir Fırat: Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Yüzde 90 felçli, yürüyemiyor ve konuşamıyor. ATK’nin kendisi için verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporu var.
* Abdullah Öngüllü: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Kronik astım hastası. Bir kulağı duymuyor, bir gözünde yüzde 60 hasar var. Bir ayağı yüzde 90 engelli.
* Ali Haydar Yıldız: Metris R Tipi Cezaevi. 2012 yılında omuriliğine kurşun isabet etmesi nedeni ile belden aşağısı felç, yatağa bağımlı.
* Ayfer Ayçiçek: Gebze M Tipi Cezaevi. Şizofren.
* Abdullah İçli: Ümraniye T Tipi Cezaevi. Üç kez kalp krizi geçirmiş, 2016’da kalp ameliyatı oldu.
* Abdullah Kalay: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası, iki kez anjiyo olmuş. Kalbi yüzde 30 çalışıyor.
* Aziz Bayın: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Şizofren. İlaç kullanmadığında kendisine ve çevresine zarar veriyor.
* Alaattin Öğet: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi  Cezaevi. Şizofren. Kendisine ve diğer tutuklulara zarar verebilecek düzeyde.
* Aydın Nas: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Yüzde 77 görme engelli. İhtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.
* Adnan Öztel: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Behçet hastası. Bir gözünde görme yetisini yitirmiş, diğer gözü de yüzde 50 görüyor. Tedavi olmazsa 2 gözünü de kaybedecek.
* Ayhan Kavak: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Ankilozan Spondilit, bel fıtığı.
* Ahmet Hame: Edirne F Tipi Cezaevi. 2 kez geçirdiği iç kanama sonucunda kafasında hasar oluşmuş. Sürekli nöbet geçiriyor. Tek kalamıyor.
* Barbaros Usta: Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi. Epilepsi, narkolepsi (gündüz aşırı uyku), febrilkonvulziyonlar (ateşli kasılma nöbetleri).
* Bayram Yaruk: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Gözleri görmüyor, KOAH, bel fıtığı, astım ve psikolojik sorunları var.
* Bekir Şimşek: Edirne F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası. Bacağında mermi var. İnfazının hastanede tamamlanabileceğine dair raporlu.
* Bekir Toksöz: Silivri 3 Nolu L Tipi Cezaevi. Diyaliz, kalp ve yüksek tansiyon hastası.
* Beşir Demirağaç: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Böbreklerinde şarapnel parçaları var.
* Burhan Kartal: Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Kalp, böbrek, prostat, bel fıtığı rahatsızlıkları var.
* Bülent Özdemir: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff, kalp (aşırı kilo kaybı) hastası.
* Cemil Erdem: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Gırtlak kanseri, şeker, yüksek tansiyon, kolesterol hastası.
* Cengiz Sinan Halis Çelik: Metris 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası, omurgada ve başında şarapnel parçaları var. Ayrıca mesane kanseri.
* Cengiz Eker: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp hastası, 3 damarı tıkalı. 2 damarına stent takılmış. Reflü, gastrit var. Ayrıca akciğerinde üç yara tespit edilmiş. Nefes almakta zorlanıyor.
* Cahit Yaşar: Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Bacağının biri kesik, protez kullanmakta ayrıca kol ve parmaklarını kullanamamakta.
* Cemal Yılmaz: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Siroz, tansiyon ve şeker hastası. 2008’de karaciğer nakli yapılmış.
* Cihan Kurnaz: Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Felç nedeniyle yürüyemiyor. Yüzde 43 engelli.
* Devrim Burakmak: Silivri 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Şizofren.
* Dilek Öz: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Lenf kanseri, kalp, bel ve boyun fıtığı, kronik astım.
* Diren Yaşa: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Akciğerlerinde ve omurilik bölgesinde şarapnel parçaları var.
* Eyyüp Sari: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Epilepsi, hafıza kaybı, sinüzit.
* Ercan Atak: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Cilt kanseri.
* Ergül Çiçekler: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası.
* Erhan Özel: Edirne F Tipi Cezaevi. 1999’da kalp ameliyatı olmuştur. Yüksek tansiyon hastası.
* Erol Zavar: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Mesane kanseri.
* Erdal Özel: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Şizofren.
* Emin Akçaeren: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası ve zihinsel engelli.
* Ekrem Şaşmaz: Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Şizofren. Dönem dönem saldırgan olabiliyor.
* Amber Kurtgözü Bakıray: Burhaniye T Tipi Cezaevi. Kanser.
* Fatma Tokmak: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Kalp, mide ve tansiyon hastası. Tüm vücudunu kaplayan varis. İki kalp kapakçığı yerine yapay kalp kapakçığı takılmıştır.
* Fatih Gül: Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi. Tüberküloz hastası. (MDR tedavisi görmüş)
* Ferhat Dalkavuk: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. 2014’de beyin kanaması geçirmiş ve şeker komasına girmiştir.
* Güneş Tekin: Gebze M Tipi Cezaevi. Akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var. Göğsünde de mermi olmasından kaynaklı oturup kalkmada sorunlar yaşıyor.
* Görgin Oktar: Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Akciğerinde sönme var. Ameliyatla akciğerin bir bölümü alınmış, solunum cihazıyla yaşıyor. Ayrıca behçet hastasıdır.
* Hasan Tahsin Akgün: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi: Ağır tecrit koşullarının yarattığı psikolojik sorunlar yaşıyor. Yaşamını tek başına sürdüremiyor.
* Habil Emen: Bandırma 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Belinde ağır fıtık, omurgasında disk ameliyatı olmuş.
* Halis Tekin: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. İşkenceden kaynaklı testisleri patlamış. Akciğerde nodül, bel fıtığı, astım, reflü, spastik kolon, kronik transilit, faranjit, bağırsak, işitme sorunları var.  Psikiyatrik tedavi görmüş.
* Hazine Alçı: Gebze M Tipi Cezaevi. Sağ bacağında dizden kalçaya kadar platin takılmış. Kalça kemiği parçalandığı için 2000 yılından beri iç protezle yaşıyor.
* Hüseyin Aslan: Metris R Tipi Cezaevi. Panik bozukluğu (kapalı alan korkusu), yüzde 60 engelli.
* Hasan Yıldırım: Silivri 3 Nolu L Tipi Cezaevi. Tüberküloz ve astım hastası.
* Havva Ak: Gebze M Tipi Cezaevi. Meme kanseri (ameliyat olmuş)
* İhsan Kartal: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Ankilozan spondolit, hareket etmekte zorlanıyor.
* İnan Çoban: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası.
* İnan Gök: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası.
* İzettin Tekman: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi.  Gözaltındayken iki bacağına 6 kurşun sıkılması sonucu diz kapakları işlevsiz hale getirilmiş; mide ve iç kanama geçirmiştir. Ayrıca hemoroit ve yüksek tansiyon hastasıdır.
* İdris Başaran: Bursa H Tipi Cezaevi. 3 kez kalp krizi geçirmiş, kronik bronşit, astım, epilepsi, boyun ve bel fıtığı, mide kanaması, anemi hastalıkları var. Bağırsak ve guatrdan ameliyat olmuş, 2006’da kısmi felç geçirmiş ve güç kaybı sürüyor.
* İbrahim Er: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kalçasındaki şarapnel parçası nedeniyle (sol) kalçada hasar, bacakta kısalma oluşmuş; yürümekte zorluk çekiyor. Ayrıca kronik bronşit ve nefes darlığı var.
* İsmail Maral: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kalın bağırsak kanseri, yüzde 75 engelli.
* İmam Çelik Demir: Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi. Hafıza kaybı, yardım almadan tuvalete bile gidemiyor; kendisine yemek verilmezse günlerce yemeyi unutabiliyor.
* İsmail Güven: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Şeker, tansiyon, mide rahatsızlığı, prostat var. Beyin ve mide ameliyatı olmuş. Böbrek ve akciğerde kist var.
* Kamil Turanlıoğlu: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası. Ateşli silahla yaralanmadan dolayı sol ayağı dizden biraz aşağıdan kesik.
* Kemal Özçelik: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Açık kalp ameliyatı (3 damar tıkalı) ve 2 kez anjiyo olmuş, yüksek tansiyon, kronik şeker hastasıdır.
* Lokman Akbaba: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Als tanısı var. Als kas gruplarının tutulumu ile (yutma güçlüğü, solunum sıkıntısı) hayati risk taşımaktadır.
* Mahmut Aslan: Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi. Kalp yetmezliği (yüzde 22 çalışıyor) nedeniyle morarma yaşayıp sık sık hastaneye kaldırılıyor. Ayrıca KOAH, tansiyon ve şeker hastası.
* Mehmet Ali Çelebi: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası ve ileri derecede şizofren.
* Mehmet Nesih Sarıkaya: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Tüberküloz, mide kanaması, bel fıtığı, görme sorunu var.
* Mehmet Tapar: Maltepe Kapalı Cezaevi. İleri derecede tüberküloz, tedavisi yapılmıyor.
* Mehmet Başçı: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Sol bacağı dizden kesik, dalağı alınmış, sol kolu sakat, kullanamıyor. Sağ bacağında platin var, sol kulağında yüzde 100 işitme kaybı var.
* Menduh Kılıç: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Verem nedeniyle akciğerinin bir bölümü alınmış, akciğer yetmezliğinden nefes alıp vermede güçlük çekiyor. Boyun–bel fıtığı, diz altında tümör tespit edilmiş, mide reflüsü var.
* Mesut Deniz: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi. Ağır şizofren hastası.
* Menderes Leyla: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Tüberküloz, migren. Böbreklerde iltihaplanma, ülser ve prostat. Sağ tarafında güç kaybı, el ve kol titremesi var.
* Mehmet Yamaç: Edirne F Tipi Cezaevi. Göğüs kafesinde kırıklar var, kaburgalar üst üste geçmiş, kalbin sol üst köşesinde kaynamış. Ayrıca ciğerlerinde ve yanıktan kaynaklı sorunları var.
*M. Aytunç Altay: Edirne F Tipi Cezaevi. Vertigo hastalığı ileri derecede. Baş dönmesi, dengesizlik, görme bozukluğu, kulakta çınlama. 23 yıldır hücrede.
* Mehmet Baki Kaplan: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası. Bacak baldır kaslarda çürüme, şişme; yürümekte zorluk çekiyor. Kol ve eklemlerinde, boynunda şiddetli ağrı oluyor, midesi hiçbir şeyi hazmetmiyor.
* Mehmet Kutli: Balıkesir L Tipi Cezaevi. Behçet, derin ven trombozu (toplardamar pıhtılaşması – bacaklarda sürekli şişme) ve vertigo.
* Mehmet Ali Bağır: Üsküdar Paşakapısı Cezaevi. Kalp hastası-Bypass olmuş. Hayati risk nedeniyle ameliyatı yapılmıyor.
* Mustafa Sain: Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi. Ciddi psikolojik sorunlar yaşamakta bu neden tekli hücrede tutuluyor. İhtiyaçlarını karşılayamıyor ve görüşlere çıkmıyor.
* Mustafa Kolakan: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Tiroid, guatr ve kemik erimesi sorunları var.
* Medeni Kaya: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası. Ayrıca kalp ve damar tıkanıklığı var.
* Murat Aktaş: Edirne F Tipi Cezaevi. Cilt kanseri.
* Mehdi Boz: Edirne F Tipi Cezaevi. Tiroid kanseri.
* Mehmet Nur Çelebi: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Genetik akciğer kanseri, kalp, böbrek, solunum sorunları var.
* Mehmet Emin Doğan: Tekirdağ F Tipi Cezaevi. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde 40 gün tedavi görmüştür.
* Nesip Tarım: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Hepatit B hastası. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer iltihaplanması var. Ayrıca gastrit ve ülser de mevcut.
* Özkan Kırıcı: Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Yüzde 85 engelli. ATK ‘cezaevinde kalabilir’ raporu vermiş. 2 yaşında kollarını harman makinasına kaptırmış ve ciddi hasar oluşmuş. Ellerini kullanamıyor. Ateşli silahla yaralanma sonucu karnında ve bacağında ciddi hasar var. Bacağının biri diğerine göre daha zayıf. Ayrıca mecbur kalınca elleri yerine dişlerini kullandığı için ciddi diş sorunları da mevcut. Akciğerleri ile ilgili de sorunlar var.
* Ramazan Çetedir: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Çenesinde platin mevcut. Ağzında sadece 6 diş var ve darbeye bağlı alt ve üst çenede güç kaybı var. Bu nedenle yeme, içme ve konuşmada zorluk yaşıyor. Sağ kulak zarında yırtık var. Şarapnel parçaları omurgasına yakın yere çarptığından felç olma riski var. Ayrıca soğuk yanığına bağlı olarak 4 ayak parmağı kesilmiş durumda.
* Rauf Erdem: Silivri 6 Nolu L Tipi Cezaevi. Wernicke-Korsakoff. Beyincik eti uzaması, dizlerinde urlar oluşmuş. 2 defa tüberküloz geçirdi. Kaburgalarındaki sorun nedeniyle iç organlarına baskı yapılmakta. Ciddi psikolojik sorunları var.
* Recep Çitikbel: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Beyninde omur çekilmesi mevcut.
* Rafet Selvitopu: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Ağır psikolojik ve sinirsel rahatsızlıkları mevcut.
* Süreyya Bulut: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Kafasında şarapnel parçası bulunmaktadır. Bir gözü görme fonksiyonunu yitirmiştir. Aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastası.
* Sami Özbil: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası. Cezaevinde kalmasının sağlığı açısından tehlike oluşturabileceğine dair raporu bulunmaktadır. Ayrıca kronik inflamatuvar bağırsak hastası olduğu düşünülmektedir.
* Süleyman Acar: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Epilepsi ve hipertansiyon hastası. Ayrıca kafasında platin var.
* Sait Kulu: Edirne F Tipi Cezaevi. Verem hastası. Ayrıca karaciğerinde büyüme mevcut.
* Sedat Şaylan: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Yüzde 83 engelli. Belden aşağısı felç. Yaşamını tek başına idame ettiremeyeceğine dair 2015 yılında alınmış ATK raporu var.
* Selman Akpınar: Edirne F Tipi Cezaevi. Ağır psikolojik bunalım geçiriyor.
* Serdar Aslan: Edirne F Tipi Cezaevi. Beyinde lezyon, böbreklerde kist, astım ve Hepatit B hastalıkları var.
* Sabahattin Kara: Ferizli L Tipi Hapishanesi. Kalp, böbrek, KOAH, akciğer, ankilizon spondolit, yüzde 96 engelli.
* Şehmuz İlhan: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası, nörolojik rahatsızlıkları var. Ayrıca bilinç kaybı yaşıyor.
* Tamer Kapucu: Metris 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Prostat kanseri.
* Taylan Balatacı: Edirne F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff sendromu. Kronik bağırsak enfeksiyonu, midesinde gastrit ve iltihaplanma, sol ayağında da ayak düşme var. Astım hastası ve göz bozukluğu da mevcut.
* Tarkan Uğurlu: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff sendromu.
* Tayyip Çiftçi: Silivri Kapalı Cezaevi. Kolon kanseri ve akciğerinde sorun var.
* Ulaş Deniz: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Tüberküloz.
* Yaşar İnce: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Hepatit B hastası. Ayrıca kalp rahatsızlığı, bel fıtığı, böbreklerinde taş ve karaciğerinde enfeksiyon var. Kanser hastası.
* Zeliha Bulut: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Eklem yerlerinde yanma, ağrı, elinden bileğine kadar kasılma, dirsek ve omuzda ağrı ve güç kaybı, ayak tabanlarında yanma, kasılma (kasıklardan itibaren tüm bacaklarda varis), alerjik astım ve jinekolojik rahatsızları var.
* Zafer Yıldız: Edirne F Tipi Cezaevi. Beyincik uzaması mevcut.
* Zeki Turan: Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Böbrek hastası. Kalp rahatsızlığı, enfeksiyon ve mide hastalıkları var.
* A. İhsan Bayar: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Mide hastalığı.
* Ali İhsan Dost: Burhaniye T Tipi Cezaevi. Yüksek tansiyon, migren, gastrit ve yumuşak doku romatizma.
* Abdülselam Güler: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp kapakçığında açılma ve damar hastalığı var.
* Ali Baran Çimen: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kulak perdeleri delik (Pangrastik hastalığı).
* Ali Gülmez: Edirne F Tipi Cezaevi. Prostat, bronşit, eklem ağrıları, unutkanlık, dikkat dağınıklığı var.
* Abdullah Ecevit: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kalp, yüksek tansiyon, bel ve mide fıtığı, kan pıhtılaşması.
* Abdülvahap Yılmaz: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kalp, astım ve bel fıtığı.
* Ali Baba Arı: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Yüksek tansiyon, düşük şeker, KOAH.
* Ali Haydar Çırak: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Yüksek tansiyon ve bağırsak hastalığı.
* Adem Erden: Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Psikolojik sorunları var.
* Aytaç Kayacan: Çanakkale E Tipi Cezaevi. Bel fıtığından iki kez ameliyat olmuş.
* Abdurrahim Şen: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Tansiyon, astım, bronşit, fıtık hastalıkları var.
* Abdulvahap İlkatmış: Kartal H Tipi Cezaevi. Kalp, astım hastası. İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.
* Ahmet Ete: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Mide rahatsızlığı.
* Bayram Yalçınkaya: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Mide rahatsızlığı.
* Bazi Bor: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kronik alerjik astım ve bel fıtığı.
* Behçet Yılmaz: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kronik astım hastası.
* Behçet Bozdemir: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Şeker hastası.
* Bedri Çakmak: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kemik erimesi.
* Cesim Yıldırım: Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Psikolojik.
* Cevdet Bayır: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Böbrek hastası.
* Cafer Aykaç: Tekirdağ (?) Nolu F Tipi Cezaevi. Böbrek hastası.
* Candan Yürek: Gebze M Tipi Cezaevi. Astım, göğüste 7 kist var.
* Caner Gönül: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Omuriliğine bağlı sinirsel travma.
* Cafer Esmer: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Nefes darlığı.
* Celal Polat: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Romatizma.
* Cengiz Oktay: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Gözüne takılan silikon nedeniyle göz kaybı.
* Çetin Sincar: Ferizli L Tipi Cezaevi. Yüzde 68 engelli, kalp ve yüksek tansiyon hastası.
* Dağıstan Öztürk: Tekirdağ (?) Nolu F Tipi Cezaevi. Tek gözü görmüyor, diğeri de az görüyor.
* Deniz Kurtay: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Deri kaşıntısı ve deride dökülme.
* Deniz Tepeli: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Yumurtalıkta kist olduğu tespit edilip ameliyat edildi.
* Duran Kıvanç: Edirne F Tipi Cezaevi. Fıtık.
* Enver Uçar: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Astım, bronşit, kronik alerji.
* Ercan Bilen: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş.
* Erdal Şahin: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Burun yanması, baş ve diş ağrısı.
* Emriye Erdinç: Bakırköy Kadın Cezaevi. Dizle kalça arasında platin var.
* Ekrem Karatay: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Mide hastalığı.
* Eyüp Ölmez: Kepsut Cezaevi. Kronik bademcik iltihaplanması.
* Ferda İldan: Gebze Kadın Kapalı Cezaevi. Kalp ve sarılık hastası. Ayrıca ciğerlerinde rahatsızlık bulunmakta ve cilt hastalığı var.
* Ferhat Tağay: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Üst solunum yolunda iltihap var ve böbreklerinde kısmi kumlanma oluşmuş.
* Fersat Mendali: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Mide rahatsızlığı var. Ayrıca vücudunda ödem var.
* Fesih Coşkun: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Bağırsak hastalıkları var.
* Fesih Nardan: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kurşun yaraları var. Ayrıca bilekten dize kadar platin olması nedeniyle bir takım sağlık sorunları var.
* Fikret Kara: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi.  Wernicke Korsakoff  hastası.
* Faruk Öztürk: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Katarakt ameliyatı sonrası iyileşmemiş. Astım, mide, eklem romatizması ve kas hastası.
* Faruk Taştan: Burhaniye T Tipi Cezaevi. Bel ve boyun fıtığı var.
* Faysal Akgün: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp ve mide rahatsızlığı var.
* Ferhat Daş: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp yetmezliği, bel fıtığı ve kansızlık var.
* Fettah Karataş: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Vücudundaki yanıklardan kaynaklı sağlık sorunları var.
* Gülazer Akın: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Mide ülseri ve yumurtalıklarında da kist var.
* Gülistan Abdo: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Sırtında kist var.
* Habib Aydoğdu: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Bel ve boyun fıtığı var.
* Hamza Deniz: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Böbrek sorunu var ayrıca bağırsak ve kalça kemiğinde sorun var.
* Hasan Abdo: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Hipertansiyon hastası, ayrıca uyku bozukluğu var.
* Hakan Olgun: Tekirdağ (?) Nolu F Tipi Cezaevi. Psikolojik sorunları var.
* Hüseyin Gündem: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Dişleri yok. Hastalığına teşhis konulamıyor.
* Hüseyin Sürgeç: Maltepe 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Bacağındaki damar, lif ve kaslardaki problemlerle gittikçe kötüleşmektedir.
* Hüseyin İpek: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Yüz felci geçirmiş ve tansiyon hastası.
* Hanifi Kanat: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp hastası.
* Hatip Şek: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası, nefes darlığı var.
* Hacı Bozkurt: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Bağırsak hastalıkları ve idrar yollarında iltihaplanma var.
* Hüseyin İdığ: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Fıtık ameliyatında iç sinir sisteminde hasar oluşmuş. Migren, kronik gastrit, ülser, böbrek iltihaplanması, nefes darlığı, sol gözde bulanıklık, sinüzit var.
* Hüseyin Akış: Edirne F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff sendromu.
* Hatice Bektaş: Bakırköy Kadın Cezaevi. Behçet, fıtık, hastası ve ayaklarda yara çıkıyor.
* Hakan Adıgüzel: Edirne F Tipi Cezaevi. Kalp (ritim bozukluğu), astım, bel fıtığı, migren.
* İbrahim Halil Güngör: Kartal H Tipi Cezaevi. Kalp damarlarında sorun var. İki kez bypass olmuş.
* İmam Aksoy: Edirne F Tipi Cezaevi. Ağır şizofren.
* İhsan Altın: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Boğaz ve mide ağrıları var. Konuşma zorluğu çekiyor. Kafasında platin var. Ayrıca felçli.
* İsmail Altun: Silivri 4 Nolu L Tipi Cezaevi. Hipertansiyon ve koroner arter hastalığı ile göz ve kulak yakınmaları var.
* İmdat Bingöl: Tekirdağ 1 Nolu Cezaevi. Şiddetli ve sürekli göğüs ağrısı var, bronşit denilerek geçiştirilmiş.
* İbrahim Tekin: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. İşkenceden kaynaklı kaburgalarda zedelenme.
* İbrahim Filiz: Edirne F Tipi Cezaevi. Kalp, fıtık, nefes darlığı.
* Jiyan Erdinç: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Ayağında platin var, merdiven inip çıkamıyor.
* Kemal Ertürk: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Şeker, hipertansiyon, mide ve bağırsak sorunları nedeniyle ateşlenme, baş ve kas ağrıları, uykusuzluk.
* Kenan Altun: Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Sağ bacağı 10 santim kısa, platin takılı.
* Kemal Ayhan: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff sendromu.
* Kenan Yürek: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Ankilozan spondilit ve KOAH hastası.
* Latif Sönmez: Edirne F Tipi Cezaevi. Beyinde damar toplanması.
* Murat Ertunç: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Burnu kırık.
* M. Sıraç Keskin: Bandırma 1 Nolu Cezaevi. Boyun fıtığı, bel ağrısı, göz kuruması.
* Mehmet Zait Yalçın: Edirne F Tipi Cezaevi. Bel fıtığı. Felç riski nedeniyle ameliyat edilememekte.
* Mehmet Ümit: Edirne F Tipi Cezaevi. Eli sakat.
* Muhammed Muhammed: Bandırma 2 Nolu Tipi Cezaevi. Bağırsak, idrar yollarında tıkanma, vücutta şişme.
* Mustafa Tekin: Bandırma 2 Nolu Cezaevi. Böbrek sorunu.
* Mahmut Bali: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Açık kalp ameliyatı olmuş.
* Mahmut Bilgiç: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Sol bacağı yarı felç, bağırsaklarda sorun, mide ülseri, bel fıtığından iki defa ameliyat olmuş.
* Mecit Memo: Ümraniye 1 Nolu L Tipi Cezaevi. Astım, bronşit.
* Mehmet İldem: Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi. Prostat.
* M. Ali Uğur: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. İleri düzeyde ülser, bağırsak hastası ve ulserapolit.
* Mehmet Polat: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Anemi.
* Mehmet Yıldırım: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Kronik iskemik kalp rahatsızlığı, kalp kapağı rahatsızlığı, Tip-2, hipertansiyon, mitral ve aort kapaklarında yetmezlik.
* Murat Aslan: Bandırma (?) Nolu T Tipi Cezaevi. Bel ve boyun fıtığı, reflü, bağırsak sorunu, kas-eklem romatizması.
* Meryem Soylu: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Kalp, tansiyon, bronşit, safra kesesinde bulunan 18 adet taş nedeniyle ameliyat olmuş.
* Mehmet Bağrıyanık: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Gut hastalığı var.
* Mehmet Abay: Edirne F Tipi Cezaevi. Bel fıtığı, guatr rahatsızlıkları var.
* Nedim Yılmaz: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları, farenjit, reflü.
* Nurettin Tekin: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Teşhisi konulamayan hastalığı nedeniyle beslenemiyor. Bel fıtığı var.
* Nurcan Bakır: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Yumurtalıklarda kist var. Ülser, migren, iç guatr, gözde alerji, kalp aritmi, tansiyon düşüklüğü, nefes darlığı, baş dönmesi, ayağından hasar.
* Nail Demir: Bandırma (?) Nolu T Tipi Cezaevi. Göz sorunu, yüzde 27 engelli raporu var.
* Nevzat Karabacak: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalp rahatsızlığı, mide ülseri, sinüzit.
* Nihat Şimşek: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kulak zarı patlamış.
* Nusret Saltan: Kandıra (?) Nolu F Tipi Cezaevi. Kronik astım hastası.
* Nalan Erkem: Silivri T Tipi Cezaevi. İleri derecede ülser.
* Okan Duman: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kendisini yaktı, sol kolunu kullanamıyor, yürümekte zorluk çekiyor, psikolojik desteğe ihtiyacı var.
* Özgür Çelik: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Wernicke Korsakoff, gizli şeker, ciğerde yağlanma, ileri derecede astigmat.
* Özlem Yavuz: Gebze M Tipi Kadın Cezaevi. Ağzından ve burnundan kan geliyor. Teşhis ve tedavisi yapılmıyor.
* Ramazan Batur: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Sağ gözde yüzde 90 görme kaybı, sol gözde görmeme başlangıcı.
* Rahmetullah Kaplan: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Şeker, bel ve boyun fıtığı hastalıkları var.
* Resul Çetin: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kolon iltihabı, bel fıtığı, sol bacakta ağrı ve uyuşma.
* Ramazan Şevket Yılmaz: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Sağ kalçada sıvı artışı (kemik iliği ödemi), kist.
* Serdar Taşkın: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Bel Fıtığı.
* Selman Aydın: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Bağırsak ve göz sorunu, prostat, baş ağrısı.
* Sezgin Akkaya: Metris R Tipi Cezaevi. Epilepsi hastası ve kolundan ameliyat olmuş .
* Soydan Akay: Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi. Eklem romatizması, hepatit B.
* Seyithan Akdeniz: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Bradikardi (kalp atışının normalin altında olması), hipertansiyon, bronşit, reyno, vertigo. Baş dönmesi, görme bozukluğu.
* Sercan Zorba: Balıkesir L Tipi Cezaevi. Psikolojik sorunları var.
* Serdar Batur: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Romatizma ve kalp romatizması.
* Şemsettin Çetiner: Edirne F Tipi Cezaevi. Mide rahatsızlığı, sağ elini kullanamıyor, psikolojik sorunları var.
* Şeyh Davut Başgan: Edirne F Tipi Cezaevi. Psikolojik sorunları var.
* Şefik Bayram: Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi. Kalp hastası, daha önce iki kez kalp ameliyatı olmuş. Yüzde 44 raporu var. Şeker, tansiyon.
* Şemseddin Tekin: Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Kronik prostat hastası.
* Şirvan Akpolat: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Mide ve bel ağrısı var.
* Şevket Kahraman: Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi. Hipertansiyon ve vücutta iltihaplanma.
* Taha Burakman: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Epilepsiye hastası ve bundan kaynaklı psikolojik ve fizyolojik etkiler görülmekte. Özellikle gözlerinde sorun var.
* Tahir Cengiz: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Böbrek yetmezliği. Böbreklerinden birinde de hasar var.
* Turan Günana:  Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi. Bel fıtığı ve solunum yolları rahatsızlığı var.
* Tuncay Gelener: Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi. Kronik obstruktif akciğer hastalığı var.
* Uğur Tektaş: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Trafik kazası nedeniyle beyin travması geçirmiş. Bu nedenle uyuşma var.
* Uğur Özenç Özyürek: Silivri 9 Nolu Cezaevi. Astım hastası, sinüziti var.
* Ulaş Günaçan: Silivri 9 Nolu Cezaevi. Mide ağrısı, kronik  ishal, sinüziti var.
* Veysel Yürek: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Bağırsak sorunu var.
* Vedat Bingöl: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kasık fıtığı ve anemi hastası.
* Yakup Güneş: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Akciğer sönmesi ve reflü var.
* Yakup Nışlı: Çanakkale E Tipi Cezaevi. Kalp hastası, yüksek tansiyon, kolesterol, solunum bozukluğu ve nefes darlığı var.
* Yusuf Öztürk: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Kalıcı romatizması var.
* Yusuf Keklik: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Astım, kronik mide ülseri.
* Yusuf Demir: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Hepatit B.
* Yüksel Yiğitdoğan: Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kalp Hastası.
* Yüksel Azak: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Tiroit rahatsızlığı var.
* Yüksel Tatar: Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Hepatit B hastası. Ayaklarındaki lifler kopmuş.”
MA / Muhammet Doğru
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR