MEB’in Ensar Vakfı ile imzaladığı protokole tepki

0
210

Ensar Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 yıllık protokol imzalamasını Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi tarafından protesto edildi.

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, Karaman’da 45 çocuğa cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 5 yıllık protokol imzalamasını protesto etti. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen eylemde, “Çocuklarımızın geleceğini Ensar Vakfı’na telim etmeyeceğiz” pankartı açıldı. “Laik eğitim istiyoruz” ve “Eşit parasız, bilimsel, demokratik eğitim” sloganları atan grup adına açıklamayı Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi üyesi Gizem Coşkun yaptı.

Yıl ortasında yapılan müfredat değişikliğinin ayrıntılarının yaz döneminde ortaya çıktığına dikkat çeken Coşkun, yeni müfredatta evrim konusunun kaldırıldığını ve çocuklara 15 Temmuz ile cihadın konu olarak anlatılacağını söyledi. Müfredat değişikliğinin yanı sıra özellikle kız çocuklarını etkileyecek olan müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesi planının da ortaya çıktığına dikkat çeken Coşkun, MEB’in ise çocuk istismarı ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile 5 yıllık protokol imzaladığını söyledi.

İmzalanan protokol ile ortaokul ve liselerde Ensar Vakfı’na seminer, proje, gezi, kamp gibi etkinlikler yaptırma ve halk eğitim merkezleri bünyesinde vakfın müfredatı ile kurslar açma hakkının tanındığını söyleyen Coşkun, bu ve benzeri vakıflarla imzalanan protokoller ile eğitimin gericileşme tehlikesi altında olduğunu vurguladı.

‘ENSAR İLE TEHLİKE KAPIMIZA GELMİŞTİR’

Kamusal bir hak olan eğitimin gerçekleştiği okullarda mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Coşkun, “Okullarımızda parasız, bilimsel, demokratik ve laik bir eğitimin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Çünkü biz gerici eğitimi, gerici bir yaşam dayatmasına karşı duran milyonlarız. Mahalle mahalle, okul okul veliler, eğitimciler olarak bir araya geleceğiz. Bugün Ensar ile tehlike kapımıza gelmiştir. Çocuklarımızı, geleceğimizi Ensar Vakfı’na ve Ensarcı eğitim anlayışına teslim etmeyeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here