Meclis Başkanı Madımak sorusu uzun buldu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’nın, Sivas Katliamı sanıklarının akıbeti hakkında verdiği soru önergesi, işleme konulmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’nın, Sivas Katliamı sanıklarının akıbeti hakkında verdiği soru önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman tarafından ‘kişisel ve uzun’ olduğu gerekçesiyle 3’üncü kez işleme konmadı. TBMM Başkanı Kahraman’ın imzasıyla Altıok’a verilen yanıtta, önergenin işleme konmama gerekçesi olarak Meclis İç Tüzüğü’nün 96’ncı maddesi gösterildi.

‘Kişisel ve uzun’ bulunan soru önergesi

Babası Şair Metin Altıok’u Sivas Katliamı’nda kaybeden CHP’li Vekil Altıok Akatlı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltmişti: “Halen cezaevlerinde Sivas davasında hüküm giymiş kaç kişi vardır? İnfazı tamamlanıp serbest kalan hükümlü sayısı kaçtır? Hakkında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanması için ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?”

Önerge kişisel değil

Önergesinin 3’üncü kez işleme konulmamasına ilişkin BirGün’e konuşan CHP’li Altıok, şunları söyledi: “Daha önce önergelerimde de belirttiğim şekilde ‘Sivas Davası sanıkları nerede, kaçı firari, kaçı cezaevinde?’ gibi sorular her ne kadar insanlık suçu işlemiş ve suçu hükümle sabit mahkûmlar babamın da aralarında bulunduğu 35 insanı yakarak öldürmüş olsalar da ‘kişisel’ değildir. Sivas Katliamı sanıklarının kaçının cezaevinde olduğu, nerede olduğu, kaçının kırmızı bültenle arandığı soruları ne zamandan beri kişisel oldu? İç Tüzüğün niteliğine uymayan şey laiklik karşıtı tutumunu açıkça sergilemekten imtina etmeyen İsmail Kahraman’ın siyasi ve keyfi tutumudur.”

Sanıkların korunduğu şüpheleri artıyor

“Daha önce önergelerde uygun görülmeyen sorular yanıtsız bırakılsa da önergelerde bulunan diğer sorular cevaplanıyordu” diyen CHP’li Altıok, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Önergede sorunun içeriği ile ilgili yorum yapmak Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın görevi değil; soruyu sorduğumuz bakanların görevidir. Bugüne kadar Sivas Katliamı sanıklarıyla ilgili Adalet Bakanı’na 3; BİMER’e de toplam 3 kere Sivas Katliamı sanıklarını sorduk. Hiçbirine yanıt alamadık. Aradan bu kadar süre geçmesine rağmen sorularımızı yanıtlamayan BİMER ile ilgili de suç duyurusunda bulunacağım. Çünkü geldiğimiz nokta ve yanıtsız kalan sorular Sivas Katliamı sanıklarının korunduğu şüphelerini arttırmaktadır.”

Uğur Şahin / Birgün 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR