Meclis kararını halkla verecek

Post date:

Author:

Category:

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük 4 Kasım günü yapılan operasyonda eşbaşkanlar dahil 10 milletvekillerinin tutuklanmasının ardından HDP, Meclis’teki faaliyetleri durdurma yönündeki kararının ardından bu konudaki tutumunu belirlemek amacıyla halka gidiyor. Tutuklama sonrası Merkez Yürütme Kurulu’nun aldığı bu geçici karar sonrası yaşanan gelişmelerle nihai kararın bir an önce belirlenmesi için önceki gün Ankara’da PM ve MYK toplantısı yeniden toplandı. Meclis çalışmaları noktasındaki tutumun ne olacağı her iki toplantıda da kapsamlı olarak masaya yatırıldı. Bu kapsamda parti organlarının da görüşleri alındı.

‘Birlikte ne yapabiliriz’

Toplantılarda, Meclis kürsüsünün aynı zamanda her türlü saldırı ve baskılara karşı bir söz söyleme mevziisi olduğu ve bu mevziinin sonuna kadar kullanılması yönünde bir eğilim ortaya çıktı. Dile getirilen eğilimlerin yanı sıra HDP, nihai kararını hafta sonu gerçekleştirilecek olan iki önemli toplantı sonrası yeniden masaya yatıracak ve pazartesi günü partinin yetkili organlarıyla karara bağlanması bekleniyor. 50 merkezde yapılacak toplantıların ilki pazartesi günü Qers’te (Kars) başlayacak. İki hafta boyunca HDP’li milletvekilleri Türkiye ve bölge kentlerinde halkla bir araya gelerek, “Birlikte ne yapabiliriz?” sorusuna yanıt bulmaya çalışacak.

Halkla karar alacaklar

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Diğer partiler gibi halktan kopuk bir pozisyonumuz yok. Meclis’i de tek mücadele zemini olarak görmedik. Bütün engellemelere rağmen elimizden geldiğince bu mücadeleyi halkla birlikte yürütmeyi amaçladık. Meclis dahil ne kadar, nasıl bir pozisyon alacağız bunun tartışmasını yürüteceğiz” dedi. ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR