Meclislerle örgütleyecekler

Türkiye’nin aydınlık geleceği için referandumda ‘hayır’ diyeceklerini açıklayan Halkevleri Genel Başkanı Ersoy, ‘hayır’ diyen bütün kesimleri kuracakları meclislerde bir araya getirerek örgütleyeceklerini dile getirdi

Cumhurbaşkanın onayından sonra referanduma sunulacak ‘tekçi rejim’in “evet” ve “hayır” cephesinin keskin hatlar üzerinde oluştuğu Türkiye’de, özellikle muhalefet, düzenlemenin reddedilmesi ile Türkiye’nin siyasi olarak belirsizliğinin sona ereceğini düşünüyor.

“Hayır” cephesinde aktif bir rol üstlenen Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, referandum çalışmalarını ve “hayır” kampanyasını değerlendirdi. Tüm kesimlerin ‘hayır’ sözü etrafında birleşmesi gerekliliğine çeşitli sebepler öne sürerek vurgu yapan Ersoy, konuşmasında sık sık ortaklaşmadan ve birlikte hareket etmenin zorunluluğundan bahsetti.

‘Evet’ diyenlere ulaşacağız’

Anayasa değişikliğine “evet” diyenlere ulaşarak neye/niye “evet” dediklerini sormanın da önemli olduğuna dikkat çeken Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evet’ diyenlere sormalıyız neye ‘evet’ diyorlar; Doğa talanına mı evet diyorsunuz? Çocuk istismarına mı evet diyorsunuz? Yoksa bir sene içinde onlarca tarikat yurdunda istismara maruz kalan çocuklara mı evet diyorsunuz? Kadın cinayetlerine mi yoksa yapılan hırsızlıklara mı? Dolar alıp başını gitmişken yoksullaşmaya mı evet diyorsunuz?”

‘Hayır’ meclisleri kurulacak

Halkevleri olarak 80 şubede kurulan meclislerin Halkevlerinin değil tüm “hayır” diyenlerin yeri olduğunu söyleyen Ersoy, “Muhtardan köy derneklerine kadar bütün kimlikleri bırakarak ‘hayır’ diyen tüm kesimleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. ‘Hayır’ diyen her kesim mahallesinde binasında kendi iş yerinde kendisi gibi ‘hayır’ diyenler ile birlikte bunu oluştursun. Etrafındaki herkese bunu anlatsın. Biz bu halkı bu meclislere atıyoruz. Daha henüz başındayız. Bulunduğumuz yerlerde kurulmaya başladı. Ortak toplantılarda ‘hayır’ı örgütleyen toplantıları yapıyoruz” diye konuştu. “Hayır” cephesinin, siyasi, sosyal ve tarihsel olarak çok daha güçlü olduğunu ancak bunu harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Ersoy, “Karanlıktan çıkmanın tek yolu birlikte hareket etmek” dedi.

Seda Taşkın-Selman Gozelyuz / Dihaber

EN SON EKLENENLER