Meksika Morales’e resmen iltica hakkı tanıdı

  0
  102

  Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, 2006-2019 arasında Bolivya devlet başkanlığı yapan Evo Morales’in ülkesine kabul edileceğini duyurdu.

  İçişleri Bakanı Olga Sanchez Cordero’nun bu konuda karar aldığını belirten Ebrard, “Olga Sanchez Cordero, Evo Morales’e siyasi iltica hakkı tanıma kararı aldı. (Morales’in) hayatı ve fiziki bütünlüğü tehlike altında” diye konuştu.

  İltica talebinin sözlü olarak Morales’ten geldiğini kaydeden Meksika Dışişleri Bakanı, ülkesinin sığınma hakkı konusundaki geleneğine vurgu yaptı. Ebrard, Morales’in ne zaman Meksika’ya geleceğine veya ülkesinin Morales’i aldırmak için uçak gönderip göndermeyeceğine yönelik sorulara da cevap vermedi.

  Ekim ayında yapılan seçimlerin ilk turunda yeniden seçilen Morales’in üç hafta süren gösteriler sonrasında istifa etmesi ardından yerine kimin geçeceği henüz bilinmiyor. Anayasaya göre Morales’e vekalet edecek tüm isimler de istifa etmişti. Morales, seçimlerin tekrarlanması talebini kabul etmesine rağmen gösteriler sürmüş ve ordu ile polis içindeki birimlerin büyük katliamlara yol açabilecek olaylar karşısındaki yetersiz tutumu sonrasında istifa etmişti.

   

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here