Meksika’da toplu mezar: En az 25 ceset çıkarıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Jalisco Eyaleti savcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Perşembe günü tespit edilen toplu mezardaki kazılar sonucu 25 kişiye ait kimliği henüz belirlenemeyen kemikler bulundu. Mezarda ayrıca, insan kalıntılarının içerisinde olduğu tahmin edilen beş torba çıkarıldı.

Meksika’nın ikinci büyük kenti Guadalajara’nın güneyindeki El Saldo’daki toplu mezarın bir köpek tarafından bulunduğu bildirildi.

Mezarın bulunduğu çiftlikteki kazı çalışmalarının önümüzdeki günlerde de süreceği bilgisi verildi.

Yılın başından bu yana çoğunluğu Guadalajara çevresinde olmak üzere Jalisco eyaletinde en az 10 toplu mezarda 115 dolayında ceset çıkarıldı.

Bu eyalette özellikle son beş yıldır güçlü uyuşturucu karteli Jalisco Nueva Generación (CJNG) varlığı nedeniyle şiddet olayları arttı.

Son üç yılda ise, bu kartelin kendi bünyesindeki çatlaklar ve komşu eyalet Guanajuato’daki başka kartellerle, yakıt hırsızlığı üzerinde yaşanan rekabet nedeniyle şiddetin dozajı daha da arttı.

Koronavirüs pandemisi de şiddet sarmalında kesintiye yol açmadı. Resmi verilere göre ülkede Mart ayında 3 bin cinayet ve 78 feminisid (kadının sadece kadın olduğu için katledilmesi) gerçekleşti. Bu bilanço, 2018’de seçilen Andrés Manuel López Obrador hükümeti döneminin en ağır bilançosu oldu.

Öte yandan, çoğu 2016 sonunda organize suçlarla mücadeleyi hedefleyen askeri stratejinin başlatılmasından sonra olmak üzere 60 bini aşkın kişi de kayboldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR