Merkel’den Katar açıklaması: Arabulucu olmayı düşünmüyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Katar krizi nedeniyle ilgili anlaşmazlığın giderilmesi için tüm Körfez ülkelerine diyalog çağrısında bulunurken, ülkesini arabuluculuk yapmayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Körfez krizini ucu açık bir şekilde değerlendirdi. DW Türkçe’nin aktardığına göre, Meksika’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Katar konusuna değinen Almanya Başbakanı Angela Merkel, bölgedeki tüm aktörlerin katkısı olmadan bu “çok tedirgin edici” durumun açıklığa kavuşturulmasının imkânsız olduğunu belirtti.
Krizin çözümü için Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin birlikte çaba sarf etmesinin hayati önem taşıdığını söyleyen Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’de, Libya’da veya Irak’ta gördüğümüz gibi, belli aktörler görüşmelerin dışında kaldığı takdirde krizlerin siyasi çözümüne ulaşması mümkün olmuyor. Bu Katar’ı da, Türkiye’yi de, İran’ı da kapsıyor.”

‘ÇIKARLARIMIZA ÖZEN GÖSTERECEĞİZ’

Almanya’nın arabulucu rolü üstlenmeyi planlamadığını sözlerine ekleyen Merkel, “Ancak çıkarlarımız açısından, bölgedeki dengelerin korunmasına özen göstereceğiz” dedi.
Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Sani ise, krizin patlak vermesinin ardından yaptığı ilk yurtdışı seyahati kapsamında Almanya’ya geldi. Aşağı Saksonya eyaletindeki Wolfenbüttel kentinde Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile görüşen Katarlı bakan, ülkesinin krizin çözümü için diplomasinin en iyi yol olduğuna inandığını kaydetti.
Gabriel de gerilimin tırmanmaması yönünde uyarıda bulundu ve tarafların diplomatik çözüme yönelmeleri gerektiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR