Merkel’den saygıya dayalı bir diyalog çağrısı

Post date:

Author:

Category:

Array

Anayasal değişikliklerinin oylandığı referandum sonuçlarına yönelik Alman siyasiler değerlendirmelerde bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, anayasa değişikliği referandumunun sonuçlanmasının ardından Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile birlikte ortak bir açıklama yaptı.

“FEDERAL HÜKÜMET AGİT RAPORUNU BEKLEYECEK”

Yapılan açıklamada, Alman hükümetinin Türkiye toplumu içinde ortaya çıkan derin bölünme nedeniyle, Türk hükümetinin ülkenin tüm siyasi ve sosyal kesimleriyle ‘saygıya dayalı bir diyaloga geçmesini’ bekledikleri vurgulandı.
Açıklamada Türkiye’nin parlamenter demokrasiden başkanlık sistemine geçişiyle ilgili halk oylamasının küçük bir farkla sonuçlanmış olmasının “Devlet yönetimine ve kişisel olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük sorumluluk yüklediğine” işaret edildi.
Ortak açıklamada, oylamada usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) bugün yayınlayacağı ön raporun beklendiği ve federal hükümetin gözlemcilerin değerlendirmesine önem verdiği ifade edildi.
Açıklamada Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu’nun da “Anayasa reformunun işleyiş süreci ve içeriğine dair yoğun kaygılarını” ifade ettiği de hatırlatıldı.

“İDAM CEZASI GETİRİLİRSE AB MÜZAKERELERİ SONLANDIRILMALI”

Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Avrupa Milletvekili Elmar Brok ise Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesi durumunda AB tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Konseyi seçim gözlemciler heyeti üyesi Andrej Hunko, Diyarbakır’da kendisinin ve diğer seçim gözlemcilerinin iki saat boyunca sandık mahaline girmesine izin verilmediğini belirtti. Hunko, Avrupa Konseyi yetkililerinin duruma müdahale etmesinin ardından, seçim gözlemcilerinin sandık mahalline girmesine izin verildiğini söyledi. Hunko seçimleri gözlemlemek amacıyla Diyarbakır’da bulunuyordu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) uluslararası 40 kişilik bir heyet , oy verme ve sayılma işlemlerini izledi. Heyetin Ankara’daki gözlemlerine ilişkin geçici raporu açıklaması bekleniyor.

“DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ SÜRMELİ” 

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, referandum gecesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Başa baş sonuçlar, Erdoğan’ın Türkiye olmadığını gösterdi. Demokrasi ve insan hakları mücadelesi sürmeli” ifadesini kullandı.

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht de, “Erdoğan, manipülasyon sayesinde diktatörlüğüne ulaşmayı sağlayacak çoğunluğu elde etti” değerlendirmesini yaptı.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir yaptığı açıklamada, “Erdoğan ile bir AB üyeliği söz konusu değil” dedi. Özdemir, anayasa değişikliği referandumunda yüzde 51,4 Evet oyuna karşılık yüzde 48,6 Hayır oyu kullanarak, ‘oryantal despotluğa’  karşı çıkan Türkiye vatandaşlarını zor zamanların beklediğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR