Mersin Cezaevi’nde tutuklular falakaya yatırılıyor iddiası

Post date:

Author:

Category:

Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutuklulara cezaevi müdürü dahil 10 kişilik gardiyan grubu tarafından falaka ve farklı işkenceler yapıldığı iddia edilirken, cezaevindeki işkence iddialarına ilişkin müdürle görüşen Avukat Rıza Oğuz yaka paça cezaevinden atıldı.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine bir yenisi de Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşandı. Müvekkili ile görüşmeye gide Avukat Rıza Oğuz yaka paça dışarıya atıldığını dile getirerek “Hukukçu kimliğime rağmen bana bunu yaptılar cezaevinde neler yaşanıyor tahmin etmek zor değil” dedi.

OHAL ile birlikte cezaevlerine hak ihlalleri tavan yaparken, son olarak ise Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların gardiyanların işkencesine maruz kaldığı iddia edildi. Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin cezaevine gidip müvekkilleri ile görüşen Avukat Rıza Oğuz, müvekkili ile yaptığı görüşmede işkence iddialarını öğrendiğini aktardı.

TUTUKLULARA İŞKENCE İDDİASI

Müvekkili ile görüş odasına görüşme yaptığı sırada gardiyanların odaya kamera yerleştirmek istemesi üzerine tartışma çıktığını anlatan Avukat Oğuz, görüşme sırasında gardiyanların odaya gelip görüşmeyi bölmeye çalıştıkları için aralarında tartışma çıkması üzerine cezaevi müdürü ile görüştüğünü aktardı. Avukat Oğuz, “Müvekkilim bana cezaevinde yaşanan işkencelere ilişkin bilgi verdi. Bana; ‘zorla saçlarımız kesiliyor. Arkadaşlarımız adli koğuşlara konuluyor. Fiziki işkenceler ve falakaya yatırılıyoruz. Cezaevi müdürü dahil 10 kişilik gardiyan grubu tarafından bizlere farklı işkenceler yapılıyor’ diye belirtti” şeklinde konuştu.

‘BANA KİMSE BİR ŞEY YAPAMAZ’

Avukat Oğuz, işkence iddialarına ilişkin cezaevi müdürü ile görüştüğünü ve müdüre işkencenin insanlık suçu olduğu belirttiğini söyledi. Avukat Oğuz, cezaevi müdürünün kendisine “Burada böyle bir şey yok. Sen de onlar gibi teröristsin burada işkence yok” dediğini aktardı. Bu durumun tutanak altında tutulmasını istemesi üzerine gardiyanların etrafını sardığını belirten Avukat Oğuz, “Gardiyanlar tarafından sorgusuz sualsiz yaka paça dışarı atıldım. Gardiyanlar beni dışarı atarken, cezaevi müdür bana, ‘30 yıldır tek dolaşırım. Bana kimse bir şey yapamaz’ dedi.” şeklinde yaşadıklarını anlattı.

Yaşananlara ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacağını aktaran Oğuz, “Hukukçu kimliğime rağmen bana bunu yaptılar. İçeride neler oluyor tahmin etmek zor değil” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR