Mersin PSAKD’den tutuklanan yöneticileri için açıklama

Post date:

Author:

Category:

5 Nisan günü gözaltına alınan ve bir hafta sonra çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanan PSAKD Mersin şube yöneticisi Hasret Mesrure Vurucu ile üye Duygu Canıtez’in serbest bırakılması için açıklama yapan, PSAKD Mersin Şubesi Başkanı Cevat Ulaş, “bilmelerini istiyoruz ki; bu zorbalıklar, faşizmi tesis etme çabaları sonuç vermeyecek, demokrasi er geç kazanacaktır” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Mersin şubesi, tutuklanan yönetici ve üyesi için açıklama yaptı. Dernek adına açıklama yapan Şube Başkanı Cevat Ulaş, Akp-Saray iktidarının ilerici, demokrat, laik, yurtsever ve kendisine muhalif her kesime yönelik baskı ve saldırıları pervasızca sürüyor diyerek şunları belirtti;

“Ülke içerisinde ve uluslar arası planda düşmanlık politikalarıyla iktidarını sürdürmeye çalışırlarken hukuk ve insan hakları ayaklar altına alınıyor. Bunun Mersin’de yaşanan son örneklerinden birisi de, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hasret Mesrure Vurucu ile üye Duygu Canıtez’in tutuklanmalarıdır. 10 gün önce alışılageldik biçimde bir sabaha karşı operasyonuyla gözaltına alınan ve bir hafta boyunca Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan arkadaşlarımız, ciddi tek bir delil bulunmamasına rağmen haksız ve hukuksuz biçimde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır. Bu yaşananlar da kanıtlamaktadır ki; Saray talimatlarıyla hareket eden yargı da bağımsız değildir. Arkadaşlarımızın sadece bu iktidara muhalif oldukları için cezalandırılmak istendiğini düşünüyoruz. Haziran Direnişi’nde destan yazan gençlerimiz ne kadar masumsa arkadaşlarımız da nazarımızda o kadar masumdur. Bilmelerini istiyoruz ki; bu zorbalıklar, faşizmi tesis etme çabaları sonuç vermeyecek, demokrasi er geç kazanacaktır. Tıpkı Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi; “Yürü bre Hızır Paşa/Senin de çarkın kırılır/Güvendiğin padişahın/O da bir gün devrilir” diyoruz.”

Diren Keser

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR