Mersin’de Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği kuruldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Mersin’de Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği kuruluşunu ilan etti. Dernek, çocukların istismarı tanımlayabilmesi, iyi dokunma ve kötü dokunma arasındaki farkı anlayabilmesi için her türlü eğitim ve bilinçlendirme çalışmasını amaçlıyor.

Mersin’de, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), Garden Otel’de yaptığı basın toplantısıyla kuruluşunu ilan etti. Derneğin kuruculuğunu 3 yıl önce İzmir’in Menderes ilçesinde görev yaptığı bir okulda okul müdürünün 6 öğrenciyi cinsel istismara maruz bıraktığını ortaya çıkaran ve yargılanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan üstlendi.

Toplantıya Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatları, Mersin eski baro başkanı ve kentte bulunan kadınlar destek verdi. Dernek kurucusu Saadet Özkan, derneğin amacının bireyi doğumundan önce ve daha sonraki büyüme dönemlerinde sağlıklı bir şekilde yetişmesini ve her türlü fiziksel, duygusal ve cinsel istismardan korumak olduğunu belirtti.

‘ÇOCUKLARIN BİLİNÇLENMESİNİ AMAÇLIYORUZ’

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının giderek arttığına dikkat çeken Özkan, “Çocukların istismarı tanımlayabilmesi, vücuda kendisinden habersiz kimsenin dokunamayacağı konusunda bilinçlenmesi, çocukların tehdit bile edilse anne ve babasından saklayacağı sırlarının olmaması gerektiği, çocukların iyi dokunma ve kötü dokunma arasındaki farkı anlayabilmesi için her türlü eğitim ve bilinçlendirme çalışmasını amaçlıyoruz” dedi. Derneklerinin en önemli amaçlarının rehabilitasyon merkezi ve merkezleri açmak olduğunu da söyleyen Özkan, “İzmir’in Menderes ilçesinde 3 yıl önceki cinsel istismar olayında en büyük desteği Mersinli iş insanlarının vermiş olmasından kaynaklı dernek merkezini Mersin olarak seçtik” diye konuştu.

Mersin’in aslında küçük bir Türkiye olduğunu ve sürekli göç alan bir kent olduğunu da dile getiren Özkan, “Mersin halkı ve kentte bulunan sivil toplum kuruluşları da çocuğa yönelik cinsel istismarda çok duyarlı, bu yüzden derneğimizin merkezi olarak burayı seçtik” dedi.

Özkan, dernek olarak Türkiye’de nerede bir çocuk istismarı olsa orada olacaklarını belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR