Mersin’de Dersim anması: Tarihin en barbar katliamı

Post date:

Author:

Category:

Mersin Dersimliler Derneği idamının 79’uncu yıl dönümünde Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı. Dersimliler baskıcı zihniyetin bugün de devam ettiğini belirterek baskılara tepki gösterdi.

Mersin Dersimliler Derneği dernek binasında yaptığı basın toplantısıyla Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı. Mersin Emek ve Demokrasi platformu bileşenleri ve Akdeniz belediyesi Eş başkanı Fazıl Türk’ün de katıldığı toplantıda konuşan dernek başkanı Hasan Tanrıkut, 1938 yılından bugüne kadar tekçi zihniyetin devam ettiğini söyleyerek, “dernek olarak bu politikaları kabul etmiyoruz” dedi.

Ardından basın metnini dernek sekreteri Kazım Açıktepe okudu. Açıklamada 79 yıl önce Dersim’de insanlık tarihinin en vahşi, en barbar katliamlarından biri olan Dersim Tertelesi yapıldı denilerek kadın, çocuk, yaşlı, genç denilmeden hunharca boğazlanarak yakılarak bombalanarak katledildiler denildi.

Devamında, Seyid Rıza ve arkadaşlarını komplolarla esir alan, tutsak yapan ama teslim alamayan tekçi zihniyetin onun mezarından dahi korkmuştur denilen açıklamada tek dil, tek din, tek millet faşizmini kabul etmeyeceği gibi bu direniş tarihini ve unutturulmaya çalışılan tüm değerlerini unutmayacaktır da denilerek tamamlandı.

PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR