Meslektaş ihbarı ile yargılanan Kurşun’un ilk duruşması görüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Meslektaşının ihbarı sonucu hakkında “örgüt üyeliği ve propagandası” iddiasıyla dava açılan Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun, ihbarın ayak kaydırma amacıyla yapıldığını belirtti.

Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun’un aynı üniversitede görevli öğretim üyesi Yrd. Doç. Serdar Korucu’nun ihbarı sonucu “FETÖ üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Kurşun ve avukatları hazır bulunurken, duruşma kimlik tespiti ile başladı.

‘SORUŞTURMA AŞAMASINDA İFADEM ALINMADI’

Duruşmada savunma yapan Kurşun, 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiğini ve hiçbir örgütle bağlantısının olmadığını söyledi. Today Zaman ve Barolar Birliği’nin çıkardığı dergide eleştirel yazılar yazdığını ve İnsan Hakları Gündemi Derneği kurucusu olduğunu belirten Kurşun, ne emniyet ne de savcılıkça ifadesinin alınmadığını ve savunma hakkının engellendiğini aktardı. Kurşun, müştekinin kendisine iftira attığını ve bunun esas nedeninin ise üniversitede kadro meselesi olduğunu savundu.

Kurşun, hakkındaki suçlamaları reddederek beraatını talep etti.

İddia makamı ve Kurşun’un avukatları müştekinin duruşmada dinlenmesini talep etti. Mahkeme heyeti talepleri reddederek, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 19 Temmuz tarihine erteledi.

‘KURŞUN’UN YANINDAYIZ’

Duruşma öncesi ise Adana Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Eğitim Sen Adana Şubesi adına açıklama yapan Şube Başkanı Ahmet Karagöz, asılsız ihbarlar sonucunda hakkında dava açılan Kurşun’un, hakkında hiçbir inceleme yapılmadan “FETÖ” ile yargılanmasının kabul edilmez bir durum olduğunu ve Kurşun’un yanında olduklarını dile getirdi.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük de, Cumhurbaşkanı’na seslenerek, OHAL sürecinin sonlandırılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR