Mezarlık yapımı, taziye, kayyumu protesto ve yoksullukla mücadele ‘suç’ sayıldı

Post date:

Author:

Category:

 Yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede mezarlık yapımı, cenazelere katılım, kayyumu protesto ve yoksullar için yapılan yardımlar suç sayıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı iken görevden alınan Bekir Kaya, belediye çalışanları Çetin Çiftçi, Cuma Köylüoğlu, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ile MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ve Neriman Urar hakkında Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede mezarlık yapımı, cenazelere katılım, kayyum protestoları ve yoksullar için yapılan yardımlarla ilgili suçlamalar yer aldı.

KAYYUMU PROTESTO ETMEK SUÇ SAYILDI

Van Cumhuriyet Savcılığı, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın “kayyımları hedef alacaklarını” açıklamasının, yapılan protestolara “referans” olduğunu iddia ederek, kayyum protestosu ve iş bırakma eylemlerini “talimatla işlenen suç” olarak yazdı. Kaya’nın, ilçe belediyelere atanan kayyumlara yönelik protestolara öncülük yaptığı da iddia edildi.

Kaya ile ilgili suçlamalardan bir diğeri ise 677 sayılı KHK kapsamında kapatılan Van Yoksullukla Mücadele Derneği’ne (VANDER) kaynak aktarılması. Belediye personelinin bu derneğe gönüllü olarak 2015 yılında yaptığı 20 bin 950 TL, 2016 yılında ise 34 bin 720 TL’lik yardım suç sayıldı. Yasal ve banka hesapları üzerinden yapılan bu yardımların neden ve hangi maddeye göre suç olduğu ise iddianamede yer almadı. Savcı, benzer iddialarını bir araya getirerek, Kaya’nın PKK ile “organik ve hiyerarşik bir ilişki içinde olduğunu” da savundu.

İLK DURUŞMA 8 EYLÜL’DE

Kaya ve 7 kişinin, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaları 8 Eylül’de görülecek. Böylelikle Kaya ve beraberindekiler 10 ay sonra ilk defa hakim karşısına çıkmış olacak. Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Kaya, Kasım 2016’dan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

İki hafta önce Yargıtay, Van’daki “KCK davası”nda aralarında Bekir Kaya’nın da bulunduğu 13 kişiye verilen cezalar için “suç” olarak gösterilen taziye ziyaretleri, Newroz, Kürt dil bayramı, 8 Mart, Anayasa referandumunu boykot mitingleri gibi eylemlerde yapılan konuşmaların suç sayılmasının kanuna aykırı olduğuna hükmetmişti. Kaya, Yargıtay’ın kanuna aykırı bulduğu iddialarla bu kez de başka bir davadan yargılanacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR