MHP’de ‘başkanlık’ krizi Bahçeli’yi çark etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın “MHP ile birlikte anayasayı değiştirip başkanlığı getireceğiz” açıklamasına MHP’den tepkilere yol açtı. AKP’nin teklifine “evet” demediklerini iddia eden Bahçeli, önce teklifi görmeleri gerektiğini ileri sürdü. AKP’yle pazarlık masasına oturan Bahçeli, il başkanlarına “Parlamenter sistemden yanayız” diyerek çark etti. Devlet Bahçeli, parlamenter sistemin revize edilmesi gerektiğini savundu.

‘Başkanlık’ bölüyor

AKP’nin ‘Türk tipi Başkanlık’ rejimine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin destek vermesi MHP’den rahatsızlık uyandırdı. MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan’ın “MHP ile anlaştık, başkanlığı getireceğiz” yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak, “Biz, 5 vekil başkanlığa karşı olduğumuzu açıklamıştık. Parlamenter sistemin Türkiye için en uygun yönetim olduğunu düşünüyoruz. Aksi yönetimler sonuçta Türkiye’yi kesinlikle bölünmeye götürür” dedi.

5 vekil itiraz etti

Sosyal medyadaki hesabından tepki gösteren MHP’li Halaçoğlu, “Parlamenter sistemde her istediği yasayı çıkaranlar ülkeyi neden iyi yönetemediler? Dolayısıyla suç parlamenter sistemde mi yoksa hep aldatıldıklarını söyleyenlerde mi?” diyerek başkanlık sistemini kabul etmediğini bir kez daha açıkladı. MHP Milletvekilleri Ümit Özdağ, Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, Seyfettin Yılmaz ve İsmail Ok ise Meclis’te 24 Ekim’de düzenledikleri basın toplantısında başkanlık sistemine ilişkin Anayasa teklifine gelmesi halinde ‘hayır’ oyu kullanacaklarını açıklamışlardı.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR