Mimarlar ödül verdiği için yargılandı: Çevre haberi ‘terör’ konusu haline getirilemez

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ kapsamında çevre haberleri yapan Jinnews muhabirine ödül verdiği için hakkında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla dava açılan Mimarlar Odası Ankara Şubesi  yöneticilerinin yargılandığı duruşma görüldü. İddianamenin kabul edildiği dava, 15 Eylül 2022 tarihine saat 10:30’a ertelendi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl düzenlenen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ kapsamında, 2021 yılında HES’lere yönelik çevre haberleri yapan Jinnews muhabirine ödül verilmesi üzerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’na, ‘Terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla açılan dava Ankara Adliyesi 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İddianamenin kabul edildiği dava, 15 Eylül 2022 tarihine saat 10:30’a ertelendi.

Davada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ile Özgür Bayramoğlu savcılık mütalaasına karşı savunma yaparak söz konusu mütalaaya katılmadıklarını beyan etti.

“BU DAVA SUSTURMA OPERASYONUNUN PARÇASIDIR”

Duruşma sonrası açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ülkedeki hukuksuzluğun örneklerinden olan bu dava, susturma operasyonunun bir parçasıdır. Çevre haberi yapan gazeteciye ödül verdik diye Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine dava açılması kabul edilebilir değildir. Biz bu ödülü 2013 yılından beri vermekteyiz ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haberlerini yapan gazetecilere vermekteyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi istihbarat örgütü değildir. Çevre haberine verilen bir ödülün terör örgütü konusu haline getirilmesine ülkem adına üzgünüm. Haberlerimizin kamuoyunda görünürlüğü açıktır. Tüm medya organları kamu yararı ve kent mücadelemize yayınlarında yer vermektedir.

“TERÖR PROPAGANDASI YAPMIYORUZ, ÇEVREMİZİ KORUYORUZ”

Sadece bir yıl içinde 675 kez televizyonlarda, bin 500 kez yazılı basında, milyonlarca kez sosyal medyada haberimize yer verilmiştir. Terör propagandası yapmıyoruz, çevremizi doğamızı kültürel varlıklarımızı koruyoruz. Cumhuriyet’in bize emanet ettiği mekânsal değerleri korumaya devam edeceğiz. Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı mücadele ederken, mücadelemizi haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulunun hiçbir terör örgütü ile ilişkisi yoktur ve mücadelemiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

  1. Yazılanlara katılıyorum ve sonuna kadar destekliyorum biz terör örgütü değiliz nasıl ki tüm insanların hayatlarına yaşam tarzlarına dini inançlarına etnik kökenlerine mezheplerine saygı duyuyorsak ötekileştirmeden bizde basın özgürlüğü saygı istiyor ve bekliyoruz adalet istiyoruz hala canımızı yakmaya devam ediyorsunuz ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyorsunuz yetmedi mi yaşadıklarımız daha kaç can alacaksınız yetmedi mi daha ne kadar bedel ödeyeceğiz hep biz mi ödeyeceğiz Allah ım duralım lütfen artık bunun sonu yok hepimiz farklılarla yaşamaya izin verelim kendi etnik kimliğimle gurur duyuyorum tüm canlılara saygı duyuyorum 21.yy teknoloji çağında bilimin ışığında ilerlememiz gerekirken neden birbirimize hala zarar vererek acı çektirmeye devam ediyorsunuz biz barış istiyoruz adalet istiyoruz haksız yere tutuklu tüm kardeşlerimin yanındayım acınızı paylaşıyoruz yalnız değilsiniz ailemle gurur duyuyorum sevenlerin yanında oldukları için adaletli sevgi dolu saygılı oldukları için kadına insanca yaşama hakkı özgürlük ve değer verdikleri için Allah’a hem şükrediyorum hem de çok teşekkür ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR