Mısır için sivil İTAATSİZLİK çağrısı

Mısır’da askeri yönetimin muhalefete yönelik baskısı ve operasyonları sürerken, Mısır Devrim Konseyi, mevcut rejime baskı uygulamak amacıyla sivil itaatsizlik çağrısı yaptı

Mısır Devrim Konseyi, 25 Ocak Devrimi’nin 6. yıldönümünde, mevcut cunta rejimine (Abdülfettah Said Hüseyin Halil el-Sisi) baskı uygulamak amacıyla sivil itaatsizlik çağrısı yaptı.

Mısır dışındaki muhaliflerin kurduğu konseyin İstanbul’da düzenlediği basın toplantısına Mısır parlamentosundan eski milletvekilleri ve siyasetçiler katıldı. Kapanış bildirisinde, “Mısır halkı, askeri darbeye karşı barışçıl halk direnişinin her türlüsünü harekete geçirmek için cadde ve meydanlarda direnen gruplara katılmaya” çağrıldı. Konsey Başkanı Meha Azzam, basına yaptığı açıklamada, Mısır’daki askeri rejimle siyasi çözüme varmanın onun diktatörlüğünü güzel göstermek olduğunu, bu nedenle rejimin uygulamalarına karşı tek çarenin devrim olduğunu vurguladı. Azzam, “Sivil itaatsizlik, devrimin bir çeşididir ve 25 Ocak Devrimi’nin de etkin unsurlarından biridir. Ordunun yönetim üzerindeki hakimiyeti karşısında faydalı olabilecek tek çözümdür” dedi.

KAHİRE/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER