MİT’in Almanya’daki ajanı konuştu: Kürtleri izlemem için görevlendirildim

Post date:

Author:

Category:

 Kürt kurumlarını izlemek, bilgi toplamak ve şahıslara karşı suikast düzenlemek için MİT’in Almanya’da görevlendirdiği Mehmet Fatih Sayan itiraflarda bulundu. Sayan, MİT görevlisi olduğunu ve Kürtleri izlemekle görevlendirildiğini kaydetti.

Kürt siyasetçilerine yönelik suikast ve Kürt kurumları hakkında bilgi toplama ve izlemekle Almanya’da gönderilen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın davası başlıyor. Federal Savcılık Sayan’ın ajanlık karşılığında 30 bin Euro aldığını kaydetti. ANF’nin geçtiği habere göre, Sayan “Ajanım ama tetikçi değilim” dediği öğrenildi.

BASIN ÇALIŞANI OLARAK SIZDI

Geçen yıl Kasım ayında Kongra- Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCD-E) Eş Başkanı Yüksel Koç’a MİT’in suikast planladığı ortaya çıkmıştı. Bu planla bağlantılı olarak 15 Aralık 2016 tarihinde Hamburg’da MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan Alman polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Başsavcılık ise, yazılı bir açıklama yaparak Sayan’ın Türk istihbaratı için çalıştığını ve tutuklandığını bildirdi. Federal başsavcılığın talebiyle Sayan’ın davası Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmaların sonbaharda başlayacağı tahmin ediliyor.

2013’TEN BERİ İŞ BAŞINDA

32 yaşındaki Sayan hakkında hazırlanan iddianamenin özetini yayınlayan savcılık, Sayan’ın 2013 yılından beri Türk istihbaratına çalıştığını duyurdu. Ajanlık faaliyetleri karşısında Sayan’ın 30 bin Euro para elde ettiği bildiren savcılık devamla şu bilgileri verdi: “S.’ 2013 yılından beri Türk istihbaratına çalışıyordu. Mayıs 2016’da bir Kürt derneği tarafından Bremen’de düzenlenen, Türkiye’deki milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının protesto edildiği bir eylemde Türk istihbaratı için göstericilerin fotoğraflarını çekiyordu.”

Ancak iddianameye göre, Mehmet Fatih S.’nin asıl görevi 2015 Eylül ayından itibaren, o dönem Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (NAV-DEM) Eş Başkanı olan Yüksel Koç’u gözetlemekti.

AJANLIĞI KABUL EDİYOR

Sayan’ın ifadesinde “Ajanım, Türk istihbaratı beni Kürt kurumlarını izlemek ve bilgi toplamak için Almanya’ya gönderdi, fakat tetikçi değilim” dediği öğrenildi.
Savcılığın Sayan’ın bu ifadesinden yola çıkarak iddianameyi hazırladığı belirtiliyor. Zira resmen artık Almanya’da birisi MİT için çalıştığını itiraf etti. Şu ana kadar Almanya’da 20 Türk hakkında MİT ajanı iddiasıyla soruşturma yürütülüyor. Ancak hiç birisi suçunu itiraf etmemişti.

KOÇ: GERGERLİOĞLU DAVASI GİBİ OLMASIN

Mehmet Fatih Sayan suikastı için takip ettiği Kürt siyasetçilerden KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç ise, “Bu davanın açılması önemli, ama eksik yönleri var. Sayan’a emri veren kimlerdi, onların açığa çıkması gerekiyor? Sıradan bir memur bu talimatı veremez. Bu emri veren başta Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer hakkında da soruşturmalar açılmalı” dedi.

Koç “Biz bu şahsı deşifre ettikten sonra MİT ile istişare etti ve Ukrayna’dan gelip teslim oldu. Davada yapacağı savunmanı stratejisini de MİT ile belirledi” bilgisini verdi.

Daha önce Almanya’da MİT ajanı olduğu iddiasıyla yargılanıp serbest bırakılan Erdoğan’ın eski danışmalarından Muhammed Taha Gergerlioğlu olayını hatırlatan Koç “Umarız bu dava da Gergerlioğlu gibi olmasın. Bu kişinin bizim yapımızla hiç bir ilişkisi yoktur. Gazeteci kimliğiyle gelip bizimle görüşmüştür. Elimizdeki belgeleri daha önce Alman yetkililere verdik” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR