MKP’li tutuklular 3 günlük açlık grevi yapacak

0
160

MKP’li tutuklular Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amacıyla cezaevlerinde 20 Temmuz’da 3 günlük açlık grevi başlatacaklarını duyurdu.

Maoist Komünist Partili (MKP) tutuklular Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekmek ve açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Türkiye’de bulunan tüm cezaevlerinde 3 günlük açlık grevi başlatacaklarını gönderdikleri mektup ile bildirdi.

‘TOPLUMSAL DİNAMİKLERE YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR’

“Türkiye-Kuzey Kürdistan’da sınıflar mücadelesi değişik boyut ve muhtevalarda keskinleşerek devam ediyor” denilen mektupta, “Bütün devrimci ve ilerici toplumsal dinamikleri hedef alarak barbarca saldıran Erdoğan/AKP iktidarı 15 Temmuz darbe girişimini bastırarak karşı darbeye dönüştürmüş ve bu zeminde çıkarmış olduğu OHAL ve KHK’lerle kendi gerici bir savaş açmıştır. OHAL ve KHK’ler ile saldırganlığını meşrulaştırmaya çalışan Erdoğan/AKP iktidarı, Kürt ulusunun demokratik iradesini gasp ederek belediyelere kayyumlar atamış ve onlarca belediye eş başkanını tutuklayarak rehin almıştır. Yine aynı saldırı kapsamında HDP eş genel başkanları ve birçok HDP milletvekilli de gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalmıştır. Akademisyenlerden, gazetecilere oradan da hapishanelere burjuva siyasal iktidarın bütün toplumsal dinamiklere yönelik barbarca saldırıları sistematik olarak devam ediyor. Aynı düzlemde hapishanelerde de devrimci tutsaklara dönük hak gaspları ve saldırlar artarak sürmektedir” denildi.

‘TÜM HAPİSHANELERDE 3 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ YAPACAĞIZ’

En insani hak ve taleplerin dahi keyfi bir şekilde gasp edildiğine vurgu yapan tutuklular, herkese birlikte mücadele etme çağrısında bulunarak, “Bizler hapishanelerde bulunan MKP dava tutsakları olarak Erdoğan/AKP iktidarının halklarımıza yönelik topyekun gerici savaş ve saldırganlığını protesto etmek ve Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı taleplerinin kabul edilmesi, OHAL ve KHK’lerin kaldırılması, hapishanelerdeki tecrit, işkence ve keyfi uygulamaların son bulması için ve faşist diktatörlüğe karşı direnen, mücadele eden halkımızla dayanışmayı yükseltmek için bulunduğumuz tüm hapishanelerde 20 Temmuz’da üç günlük açlık grevi eylemi yapacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here