MOBESE suçunda ‘görünür’ eller

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İmamoğlu’nun görüntülerinin servis edilmesi iktidarın muhalif siyasetçileri takip ettiğini ortaya çıkardı. İmamoğlu soruşturma talep etti. Hukukçular konunun soruşturulması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Günday, “Bu görüntüler herkesin izlendiği anlamına gelmektedir” dedi.

Hüseyin Şimşek

İstanbul’un kar felaketi yaşadığı gün Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott ile buluşma anlarına ilişkin MOBESE kayıtlarının paylaşılması tepki çekti. İmamoğlu görüntülerin servis edildiğini belirtirken hukukçular, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlatması gerektiğini dile getirdi. CHP ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın bu konudaki kararını bekleyecek.

Birleşik Krallık Büyükelçisi Chilcott ve eşi ile buluşma anlarına ilişkin görüntülerinin servis edilmesi sonrası AKOM’da düzenlediği basın toplantısında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu denli yoğun bir gündemde çalışırken yemeğe gitme meselemin bu denli yayılması, gündeme taşınması ve yapılan manipülasyonları şaşkınlıkla izliyorum” dedi.

“Biz bu buluşmayı yaklaşık 25 gün önce kararlaştırmıştık” diyen İmamoğlu, “Yemek de mekana gitmek de gizli değildi. Orası zaten kamuya açık bir alan. Ben 23 senedir o mekana giderim. Gün boyu çalıştığımız için akşam vakti zaman ayırıp eşlerimizle birlikte görüşme yaptık. Yemeğimizi yiyip ülkelerimizi konuştuk” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU SÖYLEMİŞTİ

MOBESE görüntülerinin paylaşılması konusunun takipçisi olacağını kaydeden İmamoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Takip ediliyoruz” ifadelerini de anımsatarak şunları söyledi:

“Bir MOBESE’nin görüntüsünün devletin imkanları kullanılarak magazinsel bir parça olarak servis edilmesi sağlandı. Bu konudaki düşüncemi İstanbul Valisi Sayın Yerlikaya ile paylaştım. İstanbul’un mülki amiri olarak tereddütlerimi gidermekle görevli olduğunu düşünüyorum. Bu kameraların görüntüleri bir kazanın tespiti, bir suçun önlenmesi için kullanılır. Bu kameralarla İstanbul takip edilir. Bu görüntüleri kimse, hiçbir yere servis edemez. Bunların her biri kurallarda vardır. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu takip edildiğimizi ve dinlendiğimizi söylemişti. Biz bunlardan çekinmiyoruz. Bunlar oluyor da. Ancak MOBESE görüntülerinin ne amaçla kullanılacağı sabittir. Meselenin hukuki olarak da takipçisi olacağım.”

İTİBAR SUİKASTI

Mobese görüntülerinin paylaşılmasına tepki gösteren TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ise yasal anlamda atılması gereken adımları parti olarak tartışmaya devam ettiklerini söyledi. Emre, “Elbette Sayın İmamoğlu’nun fikri ve ne yapmak isteyeceği de önemli. Kendisinin valiliğe bir başvurusu var. Sonuçlandıktan sonra atacağımız adımlar da netleşecektir” dedi.

İktidarın amacının hizmet ve sorunları çözmek değil hak ihlalleri ile itibar suikastı yapmak olduğunu dile getiren Emre, “Kızıl kıyamet bile kopsa orada vatandaşın mağduriyetini nasıl giderecekleri ile ilgilenmiyorlar. İnsanların nasıl provoke edilebileceğini düşünüyorlar. Biz, KGM’nin sorumluluğunda olan yerleri ifşa etmekle uğraşmadık, kapanan yerleri açmaya çalıştık. Ama onlar bunu yapmıyorlar. 30 yılın rekorunun kırıldığı bir kar yağışı oldu. Canla başla da çalışıldı. Belediye Başkanı yemek yemez, su içmez mi? İşi böyle saçma noktalara getirmememiz gerekiyor. Oradan birileri çıkıp algı oluşturma çabasındadır” dedi.

EMNİYET SERVİS ETTİ

AKP’nin devleti yönetmek yerine devletleşmeye çalıştığını, görüntülerin de bu anlayışın bir sonucu olarak servis edildiğini ifade eden Emre, “AKP, ‘Biz devleti nasıl ele geçiririz’ düşüncesinde. Emniyete partizanca yerleştirilen kişiler tarafından görüntüler servis edilmiştir. Böyle ucuz ve bir yere varmaz kumpasların kaybedeni biz olmayız. İktidar buradan bir sonuç elde edemez” dedi.

Hukukçu Prof. Dr. Metin Günday da MOBESE görüntülerinin servis edilmesinin suç olduğunu ifade etti. Hem adli hem de idari soruşturma açılması gerektiğini dile getiren Günday, şöyle konuştu:

“Bu görüntüler için mahkemeden izin alınması lazım. Yargı kararı alınmadan görüntülerin servis edilmesi hukuk dışıdır. İmamoğlu’nu karalamak için hukuka aykırı yöntemlere başvurulduğu açıktır. Emniyet, sanki İmamoğlu’nun itibarını kaybetmesi için, kamuoyu karşısında görevini yerine getirmiyormuş gibi göstermek için bu işe alet olmuştur. Bu kayıtların servis edilmesi, bunun herkesin hareketlerinin izlendiği ve bir gün servis edilebileceği anlamına gelmektedir. Bu şekilde görüntülerin kamuya mal edilmiş olması kesinlikle hatalıdır. Anayasa’da güvence altına alınmış olan ‘özel hayatın gizliliği’ ilkesi ihlal edilmiştir. Ayrıca ‘Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun’a da aykırılık teşkil etmektedir. Yapılması gereken şey açıktır. Öncelikle bir idari soruşturma açılmalıdır. Daha sonra bu olay bir ceza yargılamasına konu olmalıdır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR