‘Monarşiyi geri getirme referandumu’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Cemevi’nde geçtiğimiz gün “Referandumda bizim de sözümüz var” şiarıyla bir panel düzenlendi. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, PSAKD İstanbul şubeleri ve çok sayıda alevi vatandaşın katıldığı panelde PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Hasan Gülüm yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Hasan Gülüm Alevilerin yüzyıllardır bu sisteme ‘Hayır’ dediklerini belirterek “Bugün ‘Hayır’ derken bunu bu ülkenin bütün halklarıyla yapmak önemli” dedi.

“EV EV ÇALIŞACAĞIZ”

Panelde konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, bugünün temelinin 2010 referandumunda atıldığını ve sürecin mihenk taşı olduğunu kaydetti. Kaplan “İkinci perde 7 Haziran seçimleri. Hükumet barış ortamında yaşanan seçimi kaybetti” diyerek seçim sonuçlarının hükumet ve cumhurbaşkanı tarafından yok hükmünde sayıldığını, ardından patlayan bombaları ve yaşanan katliamlarla ülkenin kan gölüne çevrildiğini vurguladı. Kaplan, “Bugün de bu şiddet ortamında referanduma gidiliyor. Biz de mahallelerde ev ev çalışacağız” şeklinde ifade etti.

“15 TEMMUZ SARAY DARBESİDİR”

15 Temmuz Darbe girişiminin bir saray darbesi olduğunu belirten Kaplan, “Bu darbenin asıl hedefi kamudan Alevi, Kürt ve solcuları tasfiye etmekti ve şuan bu uygulanıyor. 16 Nisan referandumu monarşiyi geri getirme referandumudur” dedi.

“ALEVİLER NEDEN HAYIR DİYOR?”

HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, 12 Eylül anayasasının 12 Eylül darbesiyle yapıldığını hatırlatarak, “Darbe hazırlığı için en önemli Alevi katliamı Maraş Katliamı gerekçe yapıldı. Hedefleri teklikti. Her şeyin tekleşmesiydi. Bunun için terör araç olarak kullanılıyor” diye vurguladı.

Küçükkleş, şu an muhalefet eden herkesin hükumet tarafından terörist olarak ilan edildiğine dikkat çekerek, “Eskiden olduğu gibi kapılarımız işaretleniyor. Sorduğumuzda çocuklar yapmıştır diyorlar. Bu daha tehlikeli. Yeni bir kuşak bizi katletmek için yetiştiriliyor. Bu çok vahim. Dileriz öyle olmaz” şeklinde konuştu. Toplumun sürece müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Küçükkeleş, “Toplumsal görev 4 yılda bir sandığa gitmek değil daha fazla görev almaktır” dedi.

Küçükkeleş, Alevilerin toplumların cendereye hapsedilmesine ‘Hayır’ dediklerini belirterek “Alevi kadınlar daha çok çalışmalı. En çok kaygıyı onlar yaşıyorlar. Çünkü çocuklarının geleceği çalınıyor. Alevilerin yer almadığı bir anayasayı kabul etmeyiz. Bizim eşitlik talebimiz vazgeçilmezimiz olmalı” diye ifade etti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR