‘Moskova, Türkiye’nin Kürt güçleri vurmasından endişe duyuyor’

Post date:

Author:

Category:

Array

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Rojava saldırısına tepki göstererek, “Kürt güçlerinin IŞİD’e karşı verilen savaşta en etkili askeri güç” olduğunu söyledi ve ekledi: “Moskova, Türkiye’nin Kürt güçleri vurmasından endişe duyuyor.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Zaharova, “Moskova, Türkiye’nin Kürt güçleri vurmasından endişe duyuyor” dedi.

ROJAVA İLE ŞAYRAT SALDIRISI ARASINDA PARALELLİK KURDU

Zaharova, “Ankara’nın eylemleriyle ilgili haberleri derin bir endişeyle karşıladık. Hatırlatmak isterim ki Kürt güçler, Suriye’nin kuzeydoğusunda teröristlere karşı, IŞİD’e karşı verilen savaşta en etkili olan askeri güç” değerlendirmesini yaptı. Zaharova, “İnanıyoruz ki, ABD, uluslararası hukuku ihlal ederek Şayrat üssünü vurmasaydı, Türkiye de bu saldırıları gerçekleştirmezdi. Suriye topraklarına yönelik bu keyfi eylemlere bir son verilmeli” sözleriyle Türkiye’nin Rojava saldırısı ile ABD’nin Şayrat üssüne yönelik saldırısı arasında paralellik kurdu.

‘HERKES SURİYE’NİN EGEMENLİĞİNE SAYGI GÖSTERMELİ’

Zaharova, İsrail’in Suriye’de Şam Havalimanı yakınındaki bir askeri üssü vurmasını kınadıklarını belirterek, “Moskova Suriye’ye yönelik saldırganlık eylemlerini kınıyor, bu eylemleri kabul edilemez ve uluslararası hukuk normlarına aykırı buluyor” diye konuştu. Zaharova, “Herkesi, bir BM üyesi olan Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde davranmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR