Motorin 5 liranın üzerine çıktı; çiftçiler ve minübüscüler isyan ediyor…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yakıt fiyatlarına üst üste yapılan zamların ardından mazotun 5 liranın üstüne çıkmasına isyan eden yurttaşlar, Çiftçiler olarak olarak mazotun uygun bir fiyata çekilmesini ve çiftçiye yardım edilmesi gerektiğini söylediler

Motorin, benzin ve LPG’ye üst üste yapılan zamlar yurttaşların belini büktü. Motorine hafta içinde iki defa yapılan zamlar sonrası fiyatı 5 liranın üstüne çıkarken, kullanıcılar artan fiyatlara isyan etti. Mezopotamya Ajansı’ndan Rıfat Şahin’nin haberine göre; Amed’de çiftçisinden minibüs şoförüne kadar herkes artan yakıt fiyatlarından dolayı araca binemez hale geldiklerini dile getirdi.

‘Savaş dursun her şeyin fiyatı düşer’

Mevsimlik işçileri taşıyarak geçimini sağlayan Ahmet Güler, servisten kazandığı tüm parayı mazota yatırdığını belirtti. Fiyatların çok yüksek olduğunu dile getiren Güler, “Tayyip Erdoğan oturduğu yerden talimat veriyor, fiyatlar bundan dolayı artıyor. Fiyatların bir an önce indirilmesini istiyoruz, fakat ineceğine de inancımız kalmadı. Herkese savaş açmışlar. Savaşa para yetiştiremedikleri için fiyatları arttırıyorlar” diye konuştu. Savaşın son bulması halinde fiyatların düşeceğine inandığını söyleyen Güler, “Ülkede huzur, barış olsun, savaş olmasın her şeyin fiyatı düşer” dedi.

‘Sadece mazot da değil, her şeyin fiyatı yüksek’

Nakliyecilik yaparak geçimini sağlayan Ahmet Elma da mazot fiyatlarının başını alıp gittiğini belirterek, “Hükümet yetkililerine seslenmek istiyorum; ellerini vicdanlarına koysunlar, Allah’tan korksunlar. Onlar zengin olduğu için paranın nasıl gelip gittiğini bilmiyorlar. Mazlumunun garibanın halinden anlamıyorlar. Tek dertleri rant peşinde koşmak. Sadece mazot da değil. Ülkedeki her şeyin fiyatı çok yüksek. Bunlar milletin düşmanı mı, dostu mu? Belli değil” diye isyan etti.

‘Paraya ihtiyaçları oldukça vatandaşa yükleniyorlar’

Çiftçilikle uğraşan Can Demirel de artan fiyatlar nedeniyle tarlasını sürmekte zorlandığını dile getirerek, “Gübre, tohum ve mazot fiyatları uçmuş durumda, almakta zorlanıyoruz. Traktörün deposunu doldurmaya gidiyorum, 400-500 lira. O kadar kazanmıyorum ama o kadar paraya mazot almak zorundayım” diye konuştu. Gübre ve tohum fiyatlarının da çiftçinin belini kırdığını aktaran Demirel, “Gübrenin tonu bin 200 lira, tohum bin 500 lira. Biz buğdayı 900 liraya zor satabiliyoruz. Çiftçiler olarak mazotun uygun bir fiyata çekilmesini ve çiftçiye yardım edilmesini istiyoruz. Paraya ihtiyaçları oldukça vatandaşa yükleniyorlar, yaptıkları zararı vatandaştan çıkarmaya çalışıyorlar” diye tepki gösterdi.

HABER MERKEZİ

38

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR