‘Muaviye soylu AKP iktidarını tanımıyoruz’

mersin_mitingiMersin’de “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” mitinginde biraraya gelen binlerce Alevi, hükümeti uyardı.

Mersin’de binlerce Alevi yurttaş, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” mitinginde bir araya geldi. Teyfik Sırrı Gür Stadyumu önünde yapılan mitingde Çukurova bölgesinde Alevi kurum ve derneklerinin üye ve yöneticileri yanı sıra binlerce Alevi katıldı. Ayrıca mitinge, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Mersin’deki emek ve demokrasi güçleri de destek verdi. Mitingin yapıldığı alanda toplanan binlerce Alevi, “Eşit yurttaşlık talep ediyoruz”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “İnkar ve asimilasyonu hayır”, “Roboski’ye Sivas’a adalet istiyoruz” ve “Gezi şehitleri onurumuzdur” dövizlerini açtı. Ayrıca mitin sırasında sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Savaş hayır”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

‘Terör yuvası, Ali İsmail Korkmaz’ı katledenlerin olduğu yerdir’

‘Alevilerden hükümete uyarı’
Mersin’de “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” mitinginde biraraya gelen binlerce Alevi, hükümeti uyardı.

Kitleyi, Kürtçe ve Kürtçenin Kırmancki (Zazaca) lehçesi ile Türkçe selamlayarak konuşmasına başlayan PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, AKP hükümetinin açıkladığı paketten Alevilerinin bir beklentisinin olmadığını belirterek, “Türkiye’de ötekileştirilmiş bütün kimlikler, Aleviler, Ermeniler, Kürtler, Çingeneler, Araplar ile birlikte meydanlarda olmak istiyoruz” dedi. Aleviler olarak hükümete ortak bir mesaj vermek amacıyla demokratik eylemlilik süreci başlattıklarını ifade eden Bülbül, “Bizleri yalnızlaştırmak, bizi hedefe koymak isteyen bir milletvekili mahluk kalkıp diyor ki, ‘Cemevleri terör yuvasıdır.’ Terör yuvası neresidir biliyor musun? Terör yuvası Ali İsmail Korkmaz’ı katledenlerin olduğu yerdir. Terör yuvası, bizi tepimize gaz bombası atanların, Kürdistan’daki köyleri yakan, Apê Musa’yı Uğur Mumcu’yu katledenlerin olduğu yerdir” dedi.

‘Bunlar Muaviye beslemesidir’

“Muavi’ye soylu AKP iktidarı dilimizi, siyasal tercihimizi inkar ediyor” ifadesini kullanan Bülbül, sözlerine “Aleviliğe yapılan inkar ve asimilasyon bir zulümdür. Biz Selçuklulardan, Osmanlı’dan beri peş peşe katliamlara maruz kaldık. Bu katliamların adı soykırımdır. Buradan açıkça ilan ediyorum, AKP hükümeti kültürel soykırım, inançsal inkarcılık yapıyorsun. Biz bunun karşısında mücadeleyi yükseltmekle görevliyiz. Bu görevimizi yapacağız. Bunlar Muaviye beslemesidir. Bunlara karşı tavrımızı açık ve net ortaya koymak zorundayız.”

‘Muaviye soylu AKP iktidarını tanımıyoruz’alevilerden-hukumete-uyari-122364

2014 yerel seçimlerinde Türkiye’deki bütün emek ve demokrasi güçlerinin bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Bülbül, “Türkiye’deki demokrasi güçleri sosyalistler, emekçiler, solcular, sosyalistler, Kürt siyasal demokratik hareketi, Aleviler bir araya gelmek zorundayız. Bu Muaviye soylu sistemle başa çıkmanın başka bir yolu yoktur. Bize düşen tek bir görev vardır, oda mücadele, daha fazla mücadele” diye kaydetti. “Cami-Cemevi” projesinin ise bir “asimilasyon projesi” olduğunu ifade eden Bülbül, “Faruk Çelik, madem cemevine saygı duyuyorsun niye cemevinin yasal güvencesini kabul etmiyorsun. Pakete ve çözümü gerek yok. Bunun bir tek yolu var oda 12 Eylül anayasasını ortadan yırtın yeni bir anayasa yapın. Bu anayasada tüm kimlikleri eşit ve tüm kimlikleri tanıyan bir tanım yapın. Bunun üzerinde eşit yurttaşlığı oluşturalım. Mücadelemizi engelleyen AKP ırkçılığını, Muaviye soylu AKP iktidarını tanımıyoruz. Onlara hizmet edenleri de tanımıyoruz” diye konuştu.

‘Bu sorunu bizler çözeceğiz’

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de, Alevilerin sorunlarının devam ettiğini belirterek, “Bu sorunlar Alevilerden değil, zihniyetinde Muaviye, Yezit, savaş olup, insan sevgisi olmayanlardan kaynaklanıyor. Alevi sorunu Türkiye’nin sorunudur. Bu sorunun çözümü bizim ellerimizdedir. Bir olduğumuzda, diri olduğumuzda, merkezimize insanı koyduğumuzda, bu sorunu bizler çözeceğiz. Alevileri yok sayanlara karşı hep birlikte olacağız birlik olacağız” dedi. Sözlerine “Bizler eşit yurttaşlık istiyoruz, insanca bir yaşam istiyoruz” diyerek devam eden Geçmez, bunun mücadelesini vereceklerini vurguladı. Geçmez, AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in cemevlerine ilişkin söylediği “Cemevleri terör yuvasıdır” sözleriyle AKP’nin açıklayacağı “Alevi paketini” içeriğini açıkladığını söyledi.

‘Alevilerin diğer adı barıştır’

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise, laik, demokratik, çağdaş, eşitlikçi bir ülke için alanlarda olduklarını belirterek, “Alevilerin diğer adı barıştır. Barış sürecini başlatan devlet Alevileri devre dışı bıraktılar. Hükümet bizi yok saymasına rağmen bizler desteğimizi verdik” dedi. Alevilerin Suriye’de katliama maruz kaldıklarını ifade eden Demir, Suriye’deki savaşın son bulmasını istedi.

Miting, sanatçılar Tolga Sağ ve Cihan Çelik’in Kürtçe ve Türkçe ezgileriyle son buldu.

/DİHA

EN SON EKLENENLER