‘Mücadeleyi biz kazanacağız’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Akkim Yapı Kimyasalları Fabrikası’ndan sendikalı oldukları gerekçesiyle, işten çıkarılan işçilerin direnişi 95 gündür devam ediyor. Fabrika önünde direnişte olan işçiler, ‘Bu mücadeleyi biz kazanacağız’ dedi

İstanbul Hadımköy’de faaliyet gösteren Akkim Yapı Kimyasalları Fabrikası’nda 22 işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılmasının ardından, işçilerin fabrikanın önünde başlattıkları eylem 95’inci gününde devam ediyor. İşçilerden Ahmet Turan, ayda 650 TL kira ödediğini belirterek, haklarını alamadıkları için sendikaya üye olduklarını dile getirdi. Sendikalı olmaktaki temel amacının ekonomik nedenlerden kaynaklandığı söyleyen Turan, “Sendikalı olunca güvenceli çalışıyorsunuz. İkramiyeniz olur, maaşınızı düzenli alır, fazla mesai vb. doğru hesaplanır, daha da önemlisi toplu sözleşme hakkınız doğar ve insanca çalışma koşullarınız olur. Bu fabrikada çok iş kazası oluyor. Sendikalı olduğumuz için can güvenliğimiz sağlanır. İşte ben bu sebeplerden sendikalı oldum” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Sendikalı olmaktan korkmayın” sözlerini hatırlatan Turan, “Başbakan sendikalı olmaktan korkmayın diyor. Ben bir sendikaya üye olduğum için işten çıkarıldım. Ya 3 sendikaya üye olsaydım; o zaman da tutuklanacak mıydım?” diye sordu.

Türkiye’nin küçük fotoğrafı

İki çocuk babası Ali Gündüz ise, Türkiye’de yaşanan vahim tabloyu anlamak için kurdukları çadıra insanların bakmasının yeterli olacağını söyledi. İşçiler arasında din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin mücadele edildiğini vurgulayan Gündüz, “Bu çadırın içinde Alevisi, Sünnisi, Kürdü ve Türkü var. Burası Türkiye’nin küçük bir fotoğrafı, biz burada barış içindeyiz ve emeğimiz için mücadele ediyoruz. İşte Türkiye’de bu çadırın içindeki gibi mücadele ederse barış ve demokrasi de bu ülkeye gelir. İşçilerin hakları gasp edilmez” diye konuştu. Gündüz, eylemleri ile Hadımköy’deki fabrikalarda çalışan birçok işçinin sendikaya olan bakış açısını değiştirdiklerini ifade etti. Bugüne kadar işverenin kendileri ile görüşmediğini vurgulayan Gündüz, “Bu mücadeleyi biz kazanacağız” dedi.

Ne olmuştu?

Akkim Yapı Kimyasalları Fabrikası’nda çalışan işçiler, asgari ücretle geçinmekte zorluk çektikleri için fazla mesaiye kalarak, ücretlerini bin 800 TL’ye çıkardı. Bunun üzerine işveren küçülmeye gidiliyor bahanesi ile işçilerin mesailerinden kesintiler yapmaya başladı. Bu duruma tepki gösteren işçiler, toplu sözleşme imzalayabilmek ve daha iyi şartlarda çalışmak için Petrol-İş Sendikası’na üye olarak, sendikal faaliyete başladı. Bununla birlikte kısa zaman içinde çoğunluğu elde eden işçiler, sendika aracılığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulundu. İşveren ise, 31 Temmuz 2017 tarihinde 22 işçiyi sendikalı oldukları için işten çıkardı. Ardından aralıklarla bugüne kadar toplam 100 işçi işten çıkarılırken, bunlardan 60’ı fabrikanın önüne kurdukları çadırda eylem başlattı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR