Muhalefet güçleri mücadele yollarını tartıştı

Post date:

Author:

Category:

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim Sen) Ankara’da düzenlediği “OHAL, KHK’ler ve Demokrasi Mücadelesi Sempozyumu”nda hükümetin OHAL sürecindeki uygulamaları ve buna karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiği tartışıldı. Sempozyum, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın açılış konuşması ile başladı. Darbe girişiminin ardından emekçilere, basına ve siyasetçilere dönük saldırı dalgasının başladığını dile getiren Karaca, üyelerinin ihraç kararlarında gösterilen sendikal faaliyetlerin en temel sendikacılık hakkı olduğunu ve suç kabul edilemeyeceğini vurguladı.

‘AYM iktidarın tekelinde’

Sempozyumun konuşmacıları arasında yer alan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise AKP’nin kendi amaçları doğrultusunda bir diktatörlük inşa etmeyi arzuladığını ifade etti. Çıkarılan KHK’leri Anayasa Mahkemesi’ne götürdüklerini ancak Anayasa Mahkemesi’nin 91’deki içtihadı bozarak kötü bir karar verdiğini ifade eden Emir, ayrıca iki üyesi ihraç edilerek tutuklanan Anayasa Mahkemesi’nin bugün kimlerin tekelinde olduğunun da görüldüğünü söyledi.

‘Sorunların temeli ulus devlet’

Sempozyumda konuşanlardan HDP Mûş Milletvekili Ahmet Yıldırım da, Türkiye’de yaşanan sorunlarda ulus-devlet zihniyetinin etkili olduğunu kaydetti. Hükümetin OHAL’i çıkarma amacının iktidarını kalıcılaştırmak olduğunu ifade eden Yıldırım, iktidarın en çok korktuğu şeyin, farklı kesimlerin bir araya gelmesi olduğunu ve bu yüzden de diğer partilere karşı saldırının arttırıldığına dikkat çekti. İktidarın normalleşme döneminde yargılanacağını söyleyen Yıldırım, faşizmi ancak tüm kesimleriyle güçlü bir muhalefet cephesinin durduracağının altını çizdi.

KESK’e ‘pasif kaldı’ eleştirisi

AKP’nin “kandırıldık” sözleriyle siyasi sorumluluktan kaçamayacağını dile getiren ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, konuşmasında KESK’i de eleştirdi. Taş, darbe girişiminin ardından KESK için iyi bir mücadele fırsatı doğduğu, fakat KESK’in pasif davrandığı eleştirisinde bulundu. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise devam eden OHAL ve KHK’ler ile özellikle emek güçlerinin hedef tahtasına oturtulduğuna dikkat çekti.

Gürkan’ın konuşmasının ardından katılımcılar, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR