Muhalefete sansür resmileşti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Referandum öncesi çıkardığı KHK’ler ile ‘hayır’ diyenleri engelleyen AKP, bu kez de ‘sansürü’ karara bağladı. Son çıkarılan KHK ile yayınlardaki ‘eşitlik ilkesi’ de ortadan kaldırıldı

İktidar, referandum öncesi peş peşe çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile basın, eğitim, sanat ve siyaset üzerindeki baskılarını artırmayı sürdürüyor. Resmi Gazete’de önceki gün yayınlanan KHK ile akademide özellikle barış akademisyenlerine yönelik gerçekleştirilen kıyımın ardından, bu kez de özel TV ve radyolarda “eşitlik ilkesi” ortadan kaldırıldı. Buna göre çıkarılan 687 Sayılı KHK ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) “eşitlik ilkesini” de içeren esaslara aykırı olarak yayın yapması halinde özel TV ve radyolara verilmesi öngörülen “yayın durdurma” ve “para cezalarını” artık vermeyecek.

Yandaşa sınırsız ‘evet’

Her seçim döneminde tartışma konusu olan yayınlarda muhalefete sansür uygulanması, KHK ile resmileştirilmiş oldu. Yandaş kanallara sınırsız propaganda kampanyası yürütme fırsatı tanıyacak bu kararla, “eşitlik ilkesi”nin ihlali durumunda ceza verilmesinin önüne geçilmiş oldu. Bu düzenleme seçim ve referandum dönemlerini kapsayacak.

Satışlardan RTÜK sorumlu

KHK kapsamında yapılan bir diğer düzenleme ise OHAL ilanıyla şimdiye kadar yürürlüğe konulan KHK’lerle kapatılan özel radyo ve televizyonların, yayın lisansları, yayın hakları, frekans ve kanal kullanımı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK ) nezdindeki benzeri izinleri Maliye Bakanlığının talebiyle RTÜK’e verilmesi oldu. Böylece özel radyo ve TV kanallarının 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle sahip oldukları tüm lisans ve hakları RTÜK’e devredilmiş oldu. Bu lisans ve haklar ile kapatılan tüm özel radyo ve televizyonların frekans, kanal kullanımı ve tek tek ya da diğer varlıklarıyla devir ve tescil yetkisi de artık RTÜK’te. Yine özel radyo ve TV’lerin yeni alıcıları adına devri ve tescili işlemleri de en fazla bir ay içerisinde tamamlanmak üzere RTÜK’e bırakıldı.

Cezaların önü kapatıldı

TV ve radyolarda “eşitlik ilkesi”nin kaldırılmasıyla tek yanlı yayıncılığın da önü açılmış oldu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde “eşitlik ilkesi”ni ihlal eden özel yayın kuruluşlarına toplam 580 kez ceza verilirken, bu cezaların büyük bölümünü muhalefete yer vermeyen özel kanallar almıştı.

‘Suç cezasız kalacak’

TV ve radyolarda “eşitlik ilkesi”nin kaldırılmasına siyasetçilerden tepki geldi. Daha önce RTÜK üyeliği yapan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Referanduma değil neredeyse darül harbe giriliyor. Asla fırsat eşitliğine imkan tanımıyorlar. Üyelerini belirledikleri YSK’ya dahi bu haliyle güven duyulmadığını gösteriyor” dedi. “Bir yargı kurumundan fırsat eşitsizliğine ceza verme ehliyetini alıp siyaset kurumuna veriyorsunuz. Bu kabul edilemez” diyen Yıldırım, “Suç cezasız kalacak. Yandaşlarına, ‘Yürüyün kim tutar sizi’, ‘Hukuk gözetmeyin, ben varım arkanızda’ diyorlar” dedi.

Kanunla olmayınca…

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu da, KHK ile getirilen düzenlemenin daha önce kanunla yapılmaya çalışıldığını belirterek, “Kanun değişikliği yapılamadı ama bir KHK ile istenen düzenleme gerçekleşti” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise, “Bu düzenleme ile yandaş medya denetim dışına çıkarıldı. Artık, muhalefete 1 dakika bile söz süresi vermeyecekler. Çünkü; eşitlik ilkesi de yok edildi” dedi. Yarkadaş, “Bunun anlamı şudur. Referanduma giden Türkiye’de muhalefete yayın yoluyla baskının giderek artacağı ve her türlü iftiranın rahatlıkla yapılabileceğidir” dedi.

‘Hukuksuz bir karar’

Radyo ve TV’lerin satışına gösteren kapatılan TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, “Devlet, bin bir emeğimizle oluşturduğumuz televizyonumuzu gasp ediyor” dedi. Kararı “haksız” ve “hukuksuz” olarak değerlendiren Büyükşahin, televizyonlarının açılması için hukuki mücadele yürüttüklerini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceklerini ifade etti. Kapatılan Hayatın Sesi TV Yönetim Kurulu Başkanı ve Program Koordinatörü Arif Koşar ise,”Hükümet, keyfi ve baskıcı bir OHAL rejiminde, yine keyfi bir KHK ile bu varlıkları satışa çıkarıyor. Ancak, bu devran elbette dönecek. Halk, bu baskı rejimine sonsuza dek tahammül etmeyecek” diye konuştu.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR