Muhsin Melik ve Mehmet Ayyıldız mezarları başında anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

1994 yılında öldürülen HADEP PM üyesi ve Urfa İl Başkanı Muhsin Melik ile yol arkadaşı Mehmet Ayyıldız mezarları başında anıldı.

2 Haziran 1994 tarihinde silahlı saldırıda hayatını kaybeden Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Parti Meclisi (PM) üyesi Urfa İl Başkanı Muhsin Melik ile yol arkadaşı Mehmet Ayyıldız Harran Kapı Mezarlığı’nda bulunan kabirleri başında düzenlenen törenle anıldı. Anmaya aile bireyleri yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl örgütleri, kent Milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Dilek Öcalan, HDP PM üyesi Ziya Çalışkan, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun adından HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü bir konuşma yaptı.

Melik ve Ayyıldız’ın öldürülmesini üzerinden 23 yıl geçtiğini hatırlatan Sürücü, “Muhsin arkadaş, Kürt ulusunu yok sayan sisteme karşı verdiği mücadele ile bir örnektir. O özgürlük ve demokrasi şehididir” dedi.

‘PLANLI VE PROGRAMLI BİR SALDIRIYDI’

Sürücü’den sonra konuşan Melik’in eşi Senay Melik, Muhsin Melik adının Türk ve Kürt halkının barış ve kardeşliğini çağrıştırdığını söyledi. Melik’in halkların dostluğu ve kardeşliğinin yılmaz savunucusu olduğunu dile getiren Senay Melik, şöyle devam etti: “Farklılıkları zenginlik görerek anlamlı bir yaşamı yaratmak için farklılıkların yaşatılması gerektiğini savundu. O insanlığın ortak bir değeriydi. Muhsin’in kaybettikleri ve kazanacakları insanlık ile ortaktı. Her kesimden insanların güven duyabileceği, ahlak ve davranışıyla ile örnek bir kişilikti. Demokrasi mücadelesinde hiç eğilmedi. Düşünceleri barışa ve aydınlığa düşman güçleri ürküttü. Amaç onu ortadan kaldırarak kitlelere gözdağı vermekti. Sürekli tehdit alıyordu. Birkaç kez öldürme girişiminde bulundular. İnsanlık düşmanları 2 Haziran 1994 günü şehir merkezinin göbeğinde Muhsin Melik ve sevgili Mehmet Ayyıldız’ı kalleşçe vurdular. Bu planlı ve programlı alçakça bir saldırıydı.”

‘YÜZLEŞENE KADAR HAYKIRACAĞIZ’

23 yıldır failler bulunsun yargılansın diye haykırdıklarını ifade eden Melik, “Geçmiş ile yüzleşip failleri bulunup yargılanıncaya kadar da haykırmaya devam edeceğiz. Muhsin Melik ve demokrasi mücadelesinde kaybettiklerimizin anıları, barışın bayrağını dalgalandıracak geleceği taçlandıracaktır” diye konuştu.

‘İNSANLIK DEĞERLERİNİ SAVUNDUĞU İÇİN KATLEDİLDİ’

Daha sonra söz alan Milletvekili İbrahim Ayhan, şunları söyledi: “Tüm yaşamı bu değerleri savunmak ve inanç ve kararlılıkla mücadele etmek ile geçti. Onun en büyük hayali ve arzusu insanca ve onurlu bir yaşamı sağlayabilmek ve bunu gerçekleştirebilmekti. Muhsin Melik bu değerleri savunurken 90’lı yıllarda karanlık güçler tarafından sadece bu değerleri savunduğu için kalleşçe katledildi. Onun hayallerini ve inancını yok etmeye yönelik gerçekleşen bu katliam elbette ki insanlığa ve demokrasiye karşı gerçekleşen bir katliamdır. Muhsin Melik’in yoldaşları olarak onun mücadele bayrağını düşürmemeye ve devam ettirmeye çalışıyoruz. Tekrardan mezarı başında kendisine rahat uyumasını, onun değerlerinin savunucularının onun yolunda gittiğini, Türkiye’de demokrasi barış özgürlük ve insan hakları gerçek anlamda tesis edilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi söylüyoruz.”

Anma, Melik ve Ayyıldız’ın mezarlarına bırakılan karanfillerle son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR