Muhtar havayolları… Saray’dan, THY ve Anadolu Jet’e muhtarlara indirim talimatı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Toplamda 42 buluşmayla yaklaşık 20 bini muhtarı Sarayı’nda ağırlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başkanlık seçimlerinin yapılacağı Kasım 2019’a kadar 30 bin muhtarla daha bir araya gelmeyi planlıyor. Erdoğan’ın başkanlık sisteminde muhtarların önemli görevler üstleneceğini, merkezi idare ile mahalle arasındaki ilişkiyi muhtarların kuracağını sık sık dile getirmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı, Türk Hava Yolları’ndan muhtarlara uçak biletlerinde yüzde 50 indirim yapmasını istedi. THY de 2018 sonuna kadar her ay 500 muhtar için indirim planlaması yaptı.

28 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan, Muhtarlar Toplantısı’nın ilkini 27 Ocak 2015 tarihinde düzenledi. O tarihten bu yana 42 kez Saray’ında muhtarlarla bir araya geldi. Bu güne kadar Saray’da ağırlanan muhtar sayısı 20 bine yaklaştı. Ankara’ya Saray’a getirilen muhtarlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirleniyor. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın aktardığı bilgiye göre, Erdoğan’ın hitabından sonra muhtarlarla Saray’da öğlen yemeği ikram ediliyor. Sadece bu ikramın masraf Saray’ın kasasından çıkıyor. Muhtarların Ankara’ya gidiş-gelişlerini İçişleri Bakanlığı organize ediyor. Ancak muhtarlar Saray yolculuklarının masraflarını kendi ceplerinden karşılıyor.

Başkanlık sandığına kadar bitirecek

Erdoğan, Türkiye genelinde görev yapan yaklaşık 50 bin muhtarı, 2019 yılındaki başkanlık seçimlerine kadar tamamlamayı planlıyor. 18 Ekim’deki 41’inci buluşmada, Erdoğan, “Ülkemizdeki 50 bin muhtarımızın tamamıyla bir araya gelmek üzere çıktığımız bu yolda 20 bine ulaştık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önemli bölümlerinden biri olacak sergi ve toplantı salonumuz bittiğinde, inşallah 2 bin kişilik gruplar halinde bu buluşmaları gerçekleştireceğiz. Hedefimiz, 2019 Kasım ayına kadar tüm muhtarlarımızla bir araya gelmiş olmaktır” dedi.

Başkanla mahalle arasında muhtar
Erdoğan, daha sonra da “Yeni yönetim sisteminde, muhtarlarımızın yine çok önemli bir görev üstleneceklerine inanıyorum. Mahalli idareler ve merkezî yönetim organlarıyla mahalle arasındaki ilişki, hiç şüphesiz yine muhtarlarımız üzerinden yürüyecektir” dedi.

‘Muhtarıma indirim yapın’
Erdoğan’ın başkanlık seçimine kadar Türkiye’nin tüm muhtarlarına erişmeyi planı, muhtarların ankara masrafları ile ilgili bir çalışma yapmayı gerektirdi. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Yazıda, “Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanı himayesinde gerçekleşen Muhtarlar Toplantısına katılım sağlayacak, Anadolu’nun çeşitli illerinden davetli muhtarlar için, AnadoluJet seferlerinde yüzde 50 indirimli bilet talebi iletildi.” Yazıda toplantı koordinasyonunun İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiği, toplantıya katılım sağlanması istenilen muhtarların listesinin de bakanlık tarafından valiliklere bildirildiği ifade edildi.

2018 sonuna kadar her ay 500 muhtara indirim
Bunun üzerine THY, yüzde 50 bilet indirimi için planlamasını yaptı. THY’nin iç yazışmasında, “Talep doğrultusunda, valiliklere iletilen listede bulunan isimlere; yüzde 50 indirimli biletleme uygunluğu Ankara Satış Müdürlüğü’nce yurtiçi satış müdürlüklerine her ay 500 muhtar için indirimin tanımlanma yetkisi verilmesi ve Yurtiçi Satış Müdürlükleri tarafından indirim onay koduna istinaden biletleme yapabilmeleri” ifadeleri kullanıldı. İndirimin Kasım 2017’den itibaren 2018 yılını da kapsayacak dönem içinde uygulanacağı belirtildi.

‘Yol masrafı 400-500 TL’
Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı eski CHP milletvekili Umut Oran, Nisan 2015’te yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin çeşitli yerlerinden binbir güçlükle toplantıya katılan muhtarlarımız açısından bu toplantılar, tam bir çileye dönüşmüştür. Başkent’e 6 saat mesafedeki Sivas’ın Gemerek ilçesi Eskiyurt köyü muhtarının önce 2 saatlik karayolu ile Kayseri’ye, ardından da zaman darlığı nedeniyle Kayseri Havalimanı’ndan İstanbul aktarmalı uçakla Ankara’ya ulaşması gerekmektedir. Bu muhtarımızın yol masrafı için yapacağı asgari harcama 450-500 lirayı bulmaktadır. Edirne, Trabzon, Kars, Hakkâri, Van gibi daha uzak yerlerden gelen muhtarlarımızın maliyeti ise çok daha yüksektir” hesaplamasını yapmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR