Muhtardan köylülere ‘evet’ tehdidi

Post date:

Author:

Category:

Qaqizman’a bağlı Prut köyü muhtarı Seyat Yıldırım’ın köylüleri referandumda ‘evet’ oyu kullanmaya zorladığı iddia edildi. Köylüler, muhratın kendilerini, ‘Eğer açık açık ‘Evet’ oyu kullanmazsanız sizi jandarmaya şikayet edeceğim’ sözleriyle tehdit ettiğini söyledi

Qers’in (Kars) Qaqizman (Kağızman) ilçesine bağlı Prut (Çukurayva) köyü muhtarı Seyat Yıldırım’ın köy halkına referandumda “Evet” oyu kullanmaları yönünde baskı uyguladığı belirtildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir köylü, muhtar Yıldırım’ın kendilerini tehdit ettiğini dile getirerek, “Bizim köyde bulunan hemen hemen herkes HDP’lidir. Bu köyde ‘Evet’ zor çıkar. Ama köy muhtarı ile AKP Kağızman İlçe Teşkilatı’nda bazı kişiler, köyde açık oy kullanmamız yönünde bize baskı yapıyor” dedi. Köylü, Yıldırım’ın “Eğer açık açık ‘evet’ oyu kullanmazsanız sizi jandarmaya şikayet edeceğim. Ayrıca size verilen kömür yardımlarını kesmesi için de AKP ilçe teşkilatına şikayet ederim. Yeşil kartlarınız iptal edilecek” şeklindeki tehditlerine maruz kaldıklarını açıkladı.

‘Muhtar açık oy kullanmamızı istiyor’

Bir başka köylü de Yıldırım’ın açık oy kullanmaları yönünde kendilerine baskı uyguladığını ifade ederek, “Köylülere baskı uyguluyorlar. ‘Evet’ oyu kullanmaları yönünde açık oy kullanmamızı istiyorlar. Açık oy kullanmayanları ise devlet dairelerinin kapısında bile içeri sokmayacakları yönünde tehdit ediyorlar. Aksi halde bizi şikayet edip bize hiçbir hizmet yapmayacaklarını söylüyorlar”dedi.

Köylülerden siyasi parti ve STK’lere çağrı

Köylüler, seçimde güvenliği sağlamak için Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başta olmak üzere siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına (STK) referandum günü Prut Köyü’ne gelmeleri için çağrı yaptı.

7 Haziran’da birinci parti HDP

205 seçmeni bulunan köyde, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde HDP oyların çoğunluğunu alarak birinci parti olurken, 1 Kasım’da tekrarlanan seçimlerinde bu kez oy çokluğu AKP’ye geçmişti.

Muhtar iddiaları yalanladı

İddialar üzerine dihaber’in ulaştığı köy muhtarı Seyat Yıldırım ise, kendisini savunarak, hakkındaki iddiaları yalanladı. Yıldırım, “Köyde 250 seçmen var. Bunlara baskı yaptığım doğru değildir. Zaten öyle bir riski kimse göze alamaz” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR