‘Mülki amir ve polisler 5 yıldır yargıdan kaçırılıyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gezi olaylarında birçok kişiyi yaralayan, sakat bırakan ve kimilerini de hayattan koparan devlet görevlileri adeta yargıdan kaçırılıyor. O dönem iş başında olan ve daha sonra görevden alınıp tutuklanan polisler ile mülki idare amirleri de, Gezi’deki sorumluluklarından dolayı yargılanmıyor.

Türkiye tarihinin en barışçıl ve kitlesel hak talepli eylemlerinden biri olan Gezi olayları üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. İHD verilerine göre; birçoğu herhangi bir uzvunu kaybetmek üzere 8 bin kişi yaralandı. 11 kişinin hayatını kaybettiği eylemlere yönelik iktidarın talimatıyla sert müdahale eden ve bütün bu ağır bilançonun ortaya çıkmasına neden olan sorumlular hakkında ise neredeyse yargılama bile yapılmadı.
YARGI AKLIYOR
Ankara’da kameralar önünde Ethem Sarısülük’ü öldüren Ahmet Şahbaz isimli polise sadece 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Sonra bu ceza da para cezasına çarptırıldı. Onunla birlikte yaralanan ve engelli bırakılanların sorumluları ise o tarihten beri yargıdan kaçırılıyor. Yaralandığı günden beri sorumluların cezalandırılması için mücadele veren ve ayağındaki yara hala iyileşmeyen Aydın Aydoğan, 5 yıldır sorumluların nasıl yargıdan kaçırıldığını anlattı. Bu mücadeleyi verdiği günden beri iktidarın sürekli kendilerine engel çıkardığının altını çizen Aydoğan, kendilerini yaralayan polislerin ve sorumluların cezalandırılması için açılan dosyada şimdiye kadar en az 6 savcının değiştirildiğini, Mehmet Selim Kiraz’ın dosyada ilerleme kaydedecekken öldürüldüğünü ve İstanbul Valiliği’nin bir buçuk yıl boyunca Kiraz’ı oyaladığını söyledi.
‘İDARE MAHKEMESİ’NİN KARARINI BOŞA ÇIKARMAK İSTİYORLAR’
Kendi dosyalarına atanan son savcının da hiçbir şey yapmadığını, kendilerini oyaladığını ve en son dosyanın kapatılmasını istemesi üzerine İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını ve mahkemenin, “soruşturmanın sürdürülmesi” yönünde karar verdiğini hatırlatan Aydoğan, “Bunun üzerine dosyaya bakan yeni savcı adli yıl tatiline iki gün kala, dosyayı faili meçhul suçlar bürosuna attı. Bunun üzerine geçen gün savcıya gittim. Savcı, ‘Daimi arama kararı verdik’ dedi. Bu şu demek, 5-6 ay geçecek bulamadık diyecekler. Yani aslında İdare Mahkemesi’nin kararını boşa çıkarmaya yönelik bir girişim” diye konuştu.
FAİLİ MEÇHULÜN HAZIRLIĞI
Aydoğan, dosyanın neden “failli meçhul bürosuna” gönderildiğine dair sorduğu ısrarlı sorulara savcının cevap vermediğinin altını çizerek, “Çok ısrar edince de beni polisler eşliğinde odadan çıkardılar” dedi. Aydoğan şöyle konuştu: “Devlet ve siyasi irade bizim dosyalarımıza müdahil olmuştur. 5 yıl geçti, dosya hala oradan oraya atılıyor. Dosyanın kapatılmasına karar verseler AYM ve AİHM’e gideceğiz. Dosyayı uzatıyorlar, zamana oynuyor. Polis görev listelerini istedik ‘imha ettik’ dediler. Hastane raporları yok, görüntüler verilmedi, imha edildiğini söylediler. Biz bugünleri kayıt altına almak istiyoruz, bugünler geçecek ama sıkıntılı geçiyor. Adalet mekanizması baskı altında.”
‘ÜLKENİN BİR TARAFI YANARKEN’
Bölgede yaşanan savaş koşullarına da dikkat çeken Aydoğan, “Ülkenin bir tarafı yanarken, katliamlar yaşanırken bizim yaşadıklarımızın elbette bir önemi yok. Ama biz yine de bunları tarihe karşı kayıt altına almak istiyoruz” diye konuştu. Bir “gezi gazisi” olarak sınır ötesi operasyona da tepki gösteren Aydoğan, “Bu operasyon ile yaptıkları vahşeti gizlemek istiyorlar. Sürekli göçmen alarak ülkenin demografik yapısını değiştirmeye çalışıyorlar” dedi.
‘BİZİ DİRİ DİRİ MEZARA GÖMMEK İSTİYORLAR’
Gezi olaylarından bu yana geçen 5 yılda tedavisi süren Aydoğan, bir de olaylardan sonra işsiz kaldı. 4 çocuk babası Aydoğan, 8 ay önce lösemi hastası bir çocuğunu kaybetti. Olaydan sonra çalıştığı seyahat şirketindeki işinden çıkarılan Aydoğan’a şirket bir de ilginç bir teklifte bulunmuş. Şirket “Seni işten çıkarmak zorundayız; ama aslında senin iyi biri olduğunu biliyoruz. İstersen resmi olarak bizimle çalışmıyor gibi görün; ama işine devam et” diyor ama Aydoğan bu teklifi kabul etmiyor. Hakkında çeşitli davalar açılan Aydoğan, gözaltına alındı, otobüsten indirildi. Aydoğan bu durumunu, “Bizi canlı canlı mezara gömmek istiyorlar” diye özetledi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR