Mülteciler için 3 milyar euroluk AB fonu bu cumartesi geliyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için kullanılması amacıyla çıkarttığı ilk 3 milyar euroluk fon paketi cumartesi günü, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın katıldığı törenle, Gaziantep’te uygulamaya girecek.

AB ve Türkiye’nin, Mart ayı içinde Brüksel’de vardığı mutabakat ile, Türkiye’den Yunan adalarına illegal yolla giden mültecilerin geri döndürülmesi ve AB’nin de bunun karşılığında Türkiye’den aynı sayıda mülteciyi kabul etmesi konusunda anlaşmaya varmışlardı. Mutabakat bu ay içerisinde uygulanmaya başlanmıştı.

AB, Suriyeli mültecilere harcanması koşuluyla Türkiye’ye 3 milyar eurosu bu yıl, geriye kalan kısmı 2018’e kadar verilmek kaydıyla 6 milyar euroluk bir kaynak sağlamayı da öngörmüştü.

Milliyet’in haberine göre, Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgide AB’nin 3 milyar euroluk ilk dilim fonunun uygulanması ile ilgili törenin, Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans’ın da katılımıyla 23 Nisan Cumartesi günü Gaziantep’te saat 15.00’te başlaması planlanıyor.

Törende Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacak fondaki yatırımlar kamuoyuna duyurulacak.

Milliyet’in kaynaklarına göre, Gaziantep’teki törende, Suriyeliler için yapılacak okul, hastane gibi projelerin ilk örneklerinin açıklanaca, video bağlantılarıyla farklı mülteci kamplarındaki proje açılışları duyurulacak.

Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans’ın bu törenin ardından Gaziantep’in Nizip ilçesindeki mülteci kampına geçeceklerini de belirten Başbakanlık kaynakları, bu dört ismin kamptaki incelemelerinin ardından ortak basın toplantısı yapacaklarını da belirttiler.

EN SON EKLENENLER