Mülteciler Rojava’ya akın ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Musul’u IŞİD çetelerinden kurtarmak için başatılan operasyonla birlikte Rojava’ya göç eden mültecilerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. IŞİD çetelerinin kendilerine canlı kalkan olarak kullanması ve yağan bombalardan kaçan binlerce kişi, Recim Selîbî Sınır Kapısı’nı geçerek Rojava’ya geliyor.

Hesekê’nin güneyindeki Hol Kasabası’nda kurulan çadır kentlere yerleştirilen mültecilerin durumu, havaların soğuması ve çöl fırtınalarından dolayı kötüye gidiyor. Rojava Yönetimi ile Heyva Sor a Kurd (Kürt Kızılayı) kısıtlı imkanlarla mültecilerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışsa da yetersizlikler yaşanmaya devam ediyor.

İlaç ve tıbbi malzeme yetersizliğinden dolayı bazı hastaların tedavileri ise gerçekleştirilemiyor. İki gün önce soğuk hava ve tozdan dolayı bir çocuk yaşamını yitirdi. Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere birçok kuruma yapılan destek çağrıları ise hala karşılık bulmuş değil.

Diğer yandan Rakka ve Dêra Zor’da IŞİD’den kaçanların güzergahı ise Rojava oluyor. Cizîrê Kantonu Toplumsal İşler Konseyi’nin Serêkaniyê’de açtığı Mebrûka Kampı’na dün 350 mülteci giriş yaptı.

Türkiye ve ona bağlı çeteci gruplar da Bab bölgesinde sivilleri yerlerinden ediyor. Son 5 gün içerisinde yüzlerce Bab sakini, Türkiye’nin saldırılarından kaçarak Minbic’e göç etti. HESEKÊ / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR