Mülteciler yine pazarlık masasında

Post date:

Author:

Category:

AB ile ilişkilerde birçok kez gündeme getirilen mültecilerin sınır dışı konusu bir kez daha gündeme geldi. AB Bakanı Ömer Çelik, AB’nin vize beklentisine ilişkin önerileri kabul edilmediği taktirde Ege’deki mükellefiyetlerini yerine getirmeyeceklerini söyledi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, mülteci meselesi üzerinden vize serbestiyetini bir kez daha pazarlık konusu yaptı. AB’ye “bizde sorumluluklarımızı yerine getirmeyiz” sözleriyle seslenen Çelik, vize konusunda da, “Biz kağıdımızı hazırladık. Mayıs’ta vereceğiz. Kabul etmezlerse onlar bilir. Eğer bu önerilerimiz kabul edilmezse, Ege’deki mükellefiyetlerimizi yerine getirmeyiz” dedi.

“16 Nisan’dan sonra oturup konuşmalıyız, bu böyle gitmeyecek” diyen Bakan Çelik, bir kez daha AB’ye rest çekti. Çelik, “Türkiye vize serbestisi açısından her şeyi yapmıştır” diye konuştu. AB’nin vize konusunda istediği değişiklikleri de yapmayacaklarını belirten Çelik, “Terörle mücadele yasasıyla ilgili bir değişiklik yapmayız. Bizim güvenliğimiz için önemlidir” diye belirtti.

Türkiye daha önce de pek çok kez mülteci meselesini gündeme getirmiş ve gerekirse “mültecilerin otobüslere bindirilerek Avrupa’ya gönderileceği” yönünde açıklamalarda bulunmuştu. AB ise, vize konusunda başta “Terörle Mücadele Kanunu” olmak üzere mevzuatta bir takım değişiklikler yapılmasını şart koşuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR