Munzur Üniversitesi Öğrencileri: Gözaltılar, tehditler ve baskılar bizleri yıldıramaz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

11 üniversite öğrencisinin “Halay çektikleri” gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki gösteren Munzur Üniversitesi öğrencileri, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Bugün, Munzur Üniversitesi öğrencilerine yapılan faşist saldırı özerk, demokratik ve özgür üniversiteler mücadelemizi engelleyemeyecektir. AKP’yi ve türevleri olan Gençlik Merkezleri, Genç Ofis ve TÜGVA’yı Munzur Üniversitesi’nde istemiyoruz” denildi. 

Dün Munzur Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, AKP’nin Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Genç Ofis ve Gençlik Merkezi gibi isimlerle üniversitede faaliyet göstermesine karşı yürüyüş düzenlemişti. Bugün 11 üniversite öğrencisi “Halay çektikleri” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Munzur Üniversitesi öğrencileri, arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki göstermek için Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘Baskı, tehdit ve gözaltılarla haklı mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz’ pankartı açıldı. Munzur Üniversitesi öğrencileri adına basın açıklamasını üniversite öğrencisi Yusuf Akın okudu.

“ARKADAŞLARIMIZ İŞKENCE İLE GÖZALTINA ALINDI”

Gözaltına alınan öğrencilerin yerlerde sürüklendikten sonra konuldukları araçlar içerisinde de polisin sözlü ve fiziki işkencesine maruz kaldığını vurgulayan Akın, “Arkadaşlarımız işkence ile gözaltına alınırken telefonları ile görüntü alan öğrencilere polisler tarafından ‘Sizi de tutuklarız, ailelerinize haber vereceğiz’ diye tehditler savrulmuştur. Özerk, demokratik ve özgür üniversite çağrılarımıza baskı, tehdit ve gözaltılarla bastırmaya çalışanlar, üniversite içerisinde adları skandallarla anılan vakıf, kurum ve kuruluşların başını çektiği faaliyetlere ise göz yumarak taraflarını her zamanki gibi belli etmişlerdir. Munzur Üniversitesi’nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı başlar başlamaz faaliyetlerini ‘Gençlik Merkezleri’ ve ‘Genç Ofis’ adı altında devam ettiren AKP, kullandığı bu araçlar üzerinden yarattığı geleceksizliği görünmez kılmaya çalışmıştır. Bahsini ettiğimiz kuruluşlarda ücretsiz sosyal etkinlikler ve ücretsiz çaylar dağıtarak, kendi yarattığı ekonomik kriz içerisinde öğrencilerin maddi yokluğunu fırsat bilmiş, buralar üzerinden adı skandallarla bilinen “TÜGVA” gibi kuruluşlara örgütlenme yapmaya çalışmıştır. Bu kuruluşlar üzerinden özelde Kürt gençliği üzerinden gençliğe yönelik asimilasyon ve inkar politikalarını devam ettirmiştir. Ücretsiz etkinliklerle AKP’nin şenlik ve mitinglerine bu kuruluşlar üzerinden yaptığı çağrılarla öğrencileri oralara taşımış ve öğrencilerin tepkisiyle de karşılaşmıştır. Bugün, Munzur Üniversitesi öğrencilerine yapılan faşist saldırı özerk, demokratik ve özgür üniversiteler mücadelemizi engelleyemeyecektir. AKP’yi ve türevleri olan Gençlik Merkezleri, Genç Ofis ve TÜGVA’yı Munzur Üniversitesi’nde istemiyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından öğrenciler halay çekerek gözaltıları protesto etti.

PİRHA/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR