Munzur’a yapılmak istenen HES’lere karşı yürüdüler

Post date:

Author:

Category:

Munzur’a yapılmak istenen HES’lere karşı yürüdüler

img

İSTANBUL –  Munzur Nehri üzerinde HES inşa edilmek istenmesini Kadıköy’de düzenledikleri yürüyüşle protesto eden yaşam savunucuları, “Bu projelere karşı her zaman direneceğiz” mesajı verdi.

Munzur Koruma Kurulu’nun çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Dersim’de bulunan Munzur Nehri üzerinde inşa edilmek istenen Hidroelektrik Santraller (HES) ile yol açılacak doğa tahribatına karşı yürüdü. Yürüyüşe, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci Parti, Halkevleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kuzey Orman Savunması da destek verdi.
Süreyya Operası önünde bir araya gelen kitle, İskele Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, “Bırakın Munzur özgür aksın, Hasankeyf’ine baksın”, “Dost ve düşman herkes bilsin ki Dersim’de doğa kazanacak” pankartları taşındı. Yürüyüş boyunca sık sık, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”,  “Baraj yapma boşuna, yıkacağız başına”, “Dersim faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.
‘PARAYA TAPANLAR DERSİM’İ KATLETMEK İSTİYOR’
Yürüyüşün sonlandığı İskele Meydanı’nda açıklama yapan Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) üyesi Hasan Hayri Şenli, OHAL koşullarında hükümet ve sermayenin yargı kararlarına rağmen Munzur’da yıkım projelerini hayata geçirdiğini belirtti. Şenli, “Paranın gücüne tapanlar doğamızı, Dersim’i katletmek istiyor. Bizler suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan insanlarız. Biz bu projelere karşı her zaman direneceğiz” dedi. Şenli, yetkilileri, “Sizlerin yaşam alanlarımızı yok edecek projenize Dersim halkı izin vermeyecek” sözleriyle uyardı.
‘EKOLOJİ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN PARÇASIDIR’ 
HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş da, bütün canlı ve cansız varlıkların dengesini oluşturan ekolojik alanların korunmasının gerektiğini ifade ederek,  “Bu alanlar, hem sınıf mücadelesinin hem demokratik mücadelenin hem de buna bağlı olarak bütün hak ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olarak görülmelidir” dedi.
‘PARA NEREDEYSE ORADALAR’
 Halkların kendi yaşam alanlarına ilişkin küçük grupların aldığı kararları doğru bulmadığını dile getiren Ataş, “Çevre Komisyonu üyeleri, para neredeyse orada HES’lerle ilgili, doğa tahribatıyla ilgili kararlar çıkarmak istiyorlar. Geçmişte Çevre Komisyonu’nda bulunan vekiller hangi siyasal partide olursa olsun ‘bir haksızlık var mı’ diye denetleme yapardı. Bugün tam tersi uygulanıyor” ifadelerini kullandı.
Eylem, halaylarla son buldu.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR