EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bazîd’de ev baskınları: Birçok kişi gözaltına alındı

Agirî’nin Bazîd ilçesinde akşam saatlerinde yapılan ev baskınlarında birçok kişi gözaltına alındı Agirî’nin Bazîd ilçesinde bulunan Uluyol Mahallesi’nde akşam saatlerinde polisler, eşzamanlı birçok eve baskın...

DEVA Partililer Şenyaşar ailesi ile iftar açtı

DEVA Partisi Riha İl Başkanlığı, adliye önünde Adalet Nöbeti’ni devam ettiren Şenyaşar ailesini ziyaret ederek, birlikte iftar açtı Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018...

Meletî’de bir bina kendiliğinden çöktü

Meletî’de 5 katlı ağır hasarlı bir bina kendiliğinden çöktü. Bir yurttaşın enkaz altında kaldığı iddia ediliyor Meletî’de ağır hasarlı 5 katlı bir bina çöktü. Mereş...

Nijerya’da kaza: 25 kişi hayatını kaybetti

Nijerya’nın Bauchi eyaletinde yolcu otobüsü ile kamyonetin çarpışması sonucu 25 kişi hayatını kaybetti Nijerya’nın Gamawa bölgesindeki Bauchi-Udobo kara yolunda hız yapan yolcu otobüsü, seyir halindeki...

Amed’de gözaltılar ve işkenceye tepki

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Newroz kutlamaları ardından 200’ü aşkın gözaltıya ve 14 yaşındaki çocuğun işkenceye maruz bırakılmasına tepki göstererek yetkilileri sorumluluğa davet etti Amed...

Yurt içinde ve dışında 64 milyon kişi oy kullanabilecek

Seçimlerde yurt içinde toplam 60 milyon 904 bin 499 kişi, yurt dışında 3 milyon 286 bin 786 kişi oy kullanabilecek Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dün...

Murat Çelikkan: Normalleşmenin öncelikli adımı Kürt sorununun çözümü

 “2018 Sivil Haklar Savunucusu” ödülüne layık görülen Hakikat Adalet Hafıza Merkezi Eş Direktörü Murat Çelikkan, Türkiye’de sivil hak ve özgürlüklere dair ihlallerin endişe verici boyuta geldiğini söyledi. Çelikkan, normalleşmenin öncelikli adımı olarak ise Kürt sorununun çözümünü gösterdi.

Sivil hakları savunuculuğu konusunda faaliyet gösteren  İsveç insan hakları örgütü Civil Rights Defenders (Sivil Haklar Savunucuları), 2013 yılından bu yana verdiği “Sivil Haklar Savunucusu” ödülünü, bu yıl Hakikat Adalet Hafıza Merkezi Eş Direktörü Murat Çelikkan’a layık gördü. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, ödülün verilme gerekçesine ilişkin olarak ise, “Murat Çelikkan’ın çalışmaları, Türkiye’deki insan hakları hareketinin, en zor zamanlarda bile gösterdiği sebat ve dayanıklılığı temsil etmektedir. Murat Çelikkan, kişisel riskleri göze alarak, temel haklar ve özgürlükler için yorulmadan mücadeleye devam etmiştir. Pek çok önde gelen insan hakları örgütünün kuruluşunda rol alan Murat Çelikkan, bugün de, bir adalet sembolü ve diğer insan hakları savunucuları için örnek olmayı sürdürmektedir” denildi.
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı için hakkında açılan davada 1 yıl 6 ay hapis cezası verilen Çelikkan, 14 Ağustos 2017’de cezaevine girdi. 68 gün özgürlüğünden mahrum bırakılan Çelikkan, 21 Ekim 2017’de cezası bir yılın altına düştüğü için “denetimli serbestlik” ile tahliye edilmişti.
Aldığı ödül sonrası, Türkiye’de özellikle OHAL ile birlikte karşılaşılan hak ihlalleriyle bağlantılı olarak sivil hak ve özgürlüklerin geldiği noktaya ilişkin Murat Çelikkan ile konuştuk.
‘KHK İLE DARALAN BİR SİVİL ALAN GÖRÜYORUZ’
Öncelikle Türkiye’de geçmişte güçlü bir sivil toplum hareketi olduğunu belirten Çelikkan, bugün ise özelde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bu alanda yoğun hak ihlalleri yaşandığını ifade etti.
Bugün karşılaşılan uygulamaların, sivil alanın genişlemesi, yeşermesi ve güçlenmesi için en önemli temel haklardan olan ifade özgürlüğüne yönelik çok ciddi sınırlamalar ve kısıtlamalar getirdiğini belirten Çelikkan, bu ortamda da sivil alanın genişlemesinin, gücünü sürdürmesinin çok zor olduğunun altını çizdi.
Çelikkan, bugün içerisinde bulunulan hali ise, “KHK ile otoriterleşen devlet sürecinde daralan bir sivil alan görüyoruz. Bu sivil alana sadece sivil toplum örgütleri, dernekleri, vakıfları değil, siyasi partiler, diğer sivil kurumlarını da katacak olursanız hepsi açısından söz söyleme ve faaliyette bulunma açısından çok ciddi kısıtlamalar var” sözleriyle tanımladı.
‘SİVİL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALİ ENDİŞE YARATIYOR’
Çelikkan, son yıllarda gerek Avrupa Birliği, gerekse de Avrupa Konseyi’nin önemli yönetim pozisyonunda bulunan kişilerce ifade edilen veya kurumların yayınladığı raporların, Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları açısından ciddi derecede geriye gittiğini ortaya koyduğuna da dikkat çekti. Sivil hak ve özgürlükler konusunda yaşanan ihlallerin, ciddi derecede endişe yarattığını vurgulayan Çelikkan, Avrupa’nın yaşanan bu hak ihlallerindeki yetersizliklerine dair yaklaşmını da eleştirdi.
Çelikkan, bu konuda şunları söyledi: “Görüyoruz ki Avrupa kurumlarının kriz anında müdahale edebilecek organizasyonları ve yapıları yok. Avrupa’nın genel yaklaşımı daha çok insan haklarının korunmasına yönelik önleyici önlemler almak üzere. Bir kriz dönemi için geliştirilmiş strateji ve politikalarının olmadığını görüyoruz. Yine de uluslararası kurumlar açısından Türkiye’deki hak örgütleriyle ya da tek tek hak mücadelesi veren kurum ya da kuruluş ve kişilerle dayanışmanın sürdüğünü görüyoruz.”
‘TÜRKİYE GİDEREK DEMOKRASİ KRİZİNE SÜRÜKLENİYOR’
Bugün Türkiye’de demokrasi temelli mücadele yürüten örgütlerin tehdit altında olduğunu söyleyen Çelikkan, bu kurumlarda çalışan insan hakları savunucularının da yine tutuklanma, yargılanma, gözaltına alınma riskiyle karşı karşıya olduğuna işaret etti. “Türkiye’de her gün bunun örneklerini görüyoruz. En son Twitter ve Facebook  paylaşımları nedeniyle  700’den fazla gözaltı yapıldığını biliyoruz. Bunlar sırf barış yanlısı tutum aldıkları için bu muameleye tabi tutuluyor. Bunlar demokratik ve insan haklarına saygılı bir ülkede olabilecek şeyler değil” diyen Çelikkan, Türkiye bu anlamda giderek bir demokrasi krizine sürüklendiğini kaydetti.
‘İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA ÖN PLANA ÇIKMALI’
Çelikkan, mevcut tablo içerisinde sivil hak ve özgürlüklerin ihlaline dair ciddi çalışmalar yürüten kurumlara özellikle ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kendileri gibi örgütlerin barış sürecinde etkili bir çalışma yapabilecek örgütler olduğunu, ancak şimdi bir savaş süreci yaşadıklarını dile getiren Çelikkan, hesaplaşmaya, geçmişle yüzleşmeye yönelik çalışmaların bu dönemde çok fazla karşılık bulmasına imkan olmadığını ifade etti. Çelikkan, “Dolayısıyla bir sivil toplum ve hak örgütü olarak genel işler yapacak durumdayız. O da çeşitli tehditler altında olan ve insanlarla dayanışmak. Dolayısıyla bu dönemde demokrasi ve insan haklarından yana olan örgütlerin dayanışmayı güçlendirmesi, ortak mücadele etmesi çok önemli. Dünyada da bu tür krizlerle başa çıkmak için güçlü şemsiye örgütlerinin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ben bu dönemde işbirliği ve dayanışmanın ön plana çıkması gerektiğine inanıyorum” dedi.
‘BU KOLEKTİF BİR MÜCADELE’
Bu anlamda sivil haklar konusunda verilen bir ödüle, Türkiye’den bir ismin seçilmiş olmasının önemli olduğunu belirten Çelikkan, bu önemi ise; “Çünkü bu biraz da Türkiye’de olup bitenlere dikkat çekilmesine neden olabilecek bir şey. Yoksa özellikle hak mücadelesi veren dünyanın her yerinde de Türkiye’de de binlerce isimsiz insan var. Bu kolektif bir mücadele. Onların çabalarının ödüllendirilmesi son derece önemli. Türkiye’den benim dışımda da çok sayıda insan bu ödülü alabilirdi. Bu alanda böylesi bir mücadele var” sözleriyle açıkladı.
AVRUPA İYİ BİR SINAV VERMEDİ 
Çelikkan, Efrin’e yönelik 28’nci gününe giren askeri operasyon ve ona bağlı olarak yaşananlara da değindi. “Savaşa karşı çıkmanın en temel nedenlerinden bir tanesi, savaşta ilk olarak gerçeğin ölmesidir” diyen Çelikkan, devamında ise şunları dile getirdi: “Yüzde yüz bu doğrudur diyebileceğim verilere sahip değilim ama bu tür çatışma ortamının özellikle orada yaşayan sivilleri çok ağır bir biçimde etkilediğini biliyor, görüyoruz. Türkiye yaklaşık 3 milyon ve daha fazla mülteciyi kabul etmek durumunda kaldı. Kimse bile isteye yaşadığı yeri, evini terk etmek istemez. Meçhule doğru bir yolculuğa çıkmak istemez. Bu açıdan olumsuzluğundan bahsedebilirim. Şu anda buna bağlı olarak gündemde olan mülteciler meselesinde Avrupa’nın iyi bir sınav vermediği açık bir şekilde ortada. Önemli olan Avrupa değerlerini mi yoksa Avrupa sınırlarını mı korumak? Önümüzdeki dönemde buna karar verilmesi gerekiyor. Çünkü güvenlikçi politikalar dünyanın her yerinde olduğu gibi demokrasi ve insan haklarına ilişkin değerlerin erozyonu anlamına geliyor.”
‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE  BAŞKA YÖNTEM YOK’
Çelikkan, ifade özgürlüğü, sivil hak ve özgürlüklerin normalleşmesi konusunda öncelikli adım olarak ise Kürt sorunun çözümünü gösterdi. Çelikkan, “Benim her zaman söylediğim şey; en kötü barış, en iyi savaştan iyidir. Dolayısıyla Türkiye’de ve bölgede ciddi bir çatışma kaynağı haline gelen Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünden başka bir yöntem göremiyorum” diye konuştu.
Tarihi tecrübelerin de bunu gösterdiğini vurgulayan Çelikkan, “Çatışmanın bugüne kadar hiçbir çözüm olmadığını, insanlara daha büyük acı getirdiğini maalesef deneyimledik. Söyleyebileceğimiz tek şey, bir an evvel barışçıl çözüm konusunda adımlar atılması olabilir” dedi.
MA / Necla Demir
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

İHD: Hatay’da acil müdahale yetersizliğinden yüzlerce kişi öldü

İHD’nin yayınladığı raporda, depremlerde 5 bin 696 konut ile en çok yıkımın Hatay’da olduğu belirtilirken, kentte ilk üç gün arama kurtarma ekiplerinin gitmediği, acil...

Mülteci teknesi battı, 34 kişi kayıp

Tunus açıklarında bir teknenin batması sonucunda 34 mültecinin kaybolduğu belirtildi Tunus açıklarında İtalya’ya gitmek üzere yola çıkan mültecilerin teknesinin batması sonucu 4 kişi kurtarıldı, 34...

Batman Çayı ve Dicle Nehri petrolle zehirlendi

Küresel ısınmanın baş müsebbibi olarak nitelenen karbon yakıtlarda ısrar sürerken, petrol boru hatları ve petrol tankerleri yaşamı zehirliyor. Êlih’te boru hattından boşalan petrol Dicle...

Ermeni Devrimci Federasyonu yayın organı Haratch gazetesinden Kürt direnişi

Cumhuriyet tarihinin 20’li yılların ilk yarısında başlayıp 30’lu yılların sonuna kadarki uzun dönem bir anlamda, devletin Kürtlerle sıcak ve kanlı savaşının tarihidir. Bu uzun dönemdeki...

Amed’de bir kadın şüpheli şekilde yaralandı

Amed’in Rêzan ilçesinde S.E. isimli kadın evinin balkonundan düzerek şüpheli şekilde yaralandı Amed’in Rêzan (Bağlar) ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi’nde bulunan bir sitede S.E. isimli kadın...

Mazlum Ebdi’den SİHA saldırısı açıklaması

Kuzey ve Doğu Suriye’de ABD askerinin bulunduğu binaya yapılan SİHA saldırısına ilişkin açıklama yapan DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, IŞİD’e karşı ABD güçleriyle ortak...

Bazîd’de ev baskınları: Birçok kişi gözaltına alındı

Agirî’nin Bazîd ilçesinde akşam saatlerinde yapılan ev baskınlarında birçok kişi gözaltına alındı Agirî’nin Bazîd ilçesinde bulunan Uluyol Mahallesi’nde akşam saatlerinde polisler, eşzamanlı birçok eve baskın...

DEVA Partililer Şenyaşar ailesi ile iftar açtı

DEVA Partisi Riha İl Başkanlığı, adliye önünde Adalet Nöbeti’ni devam ettiren Şenyaşar ailesini ziyaret ederek, birlikte iftar açtı Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018...

Meletî’de bir bina kendiliğinden çöktü

Meletî’de 5 katlı ağır hasarlı bir bina kendiliğinden çöktü. Bir yurttaşın enkaz altında kaldığı iddia ediliyor Meletî’de ağır hasarlı 5 katlı bir bina çöktü. Mereş...

Nijerya’da kaza: 25 kişi hayatını kaybetti

Nijerya’nın Bauchi eyaletinde yolcu otobüsü ile kamyonetin çarpışması sonucu 25 kişi hayatını kaybetti Nijerya’nın Gamawa bölgesindeki Bauchi-Udobo kara yolunda hız yapan yolcu otobüsü, seyir halindeki...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat