Murat Işık: Kitlesel olarak itiraz büyütülmeli

Post date:

Author:

Category:

Seçim sonuçlarını ve seçimin yapılış biçimini değerlendiren Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi Eş Başkanı Murat Işık, “Kitlesel bir şekilde bu itirazı güçlendirmek için çabalamalıyız” dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen referandumda Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kanuna aykırı bir biçimde mühürsüz zarfları geçerli sayması yönündeki kararına tepkiler büyüyor. Konuya ilişkin Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Murat Işık PİRHA’ya konuştu.

Türkiye bir şekilde seçim sürecine sokuldu ve bu seçim sürecinin antidemokratik olduğunu kaydeden, Işık, “Referandumun yapılma biçimi toplumsal güçlerinin kendilerini ifade etmesi konusundaki yaratılan zemin adeta militarist baskıcı bir ortamda referandum süreci yapıldı. Demokrasi güçleri kendilerini ifade etmeyi bırak sokak ayağı dahi yasaklandı” dedi.

“DEVLET HER TÜRLÜ OLANAKLARI KULLANDI”

Devletin seçimde her türlü olanakları kullandığını söyleyen Işık, “Devletin bürokrasisi, polisi, askeriyesi, kaymakamı, valisi, hakimi, savcısı bir bütün devlet kurumları başkanlık sistemi için, bu tekçi anlayışa çalıştılar. Referandumun kendisi zaten halkların, inançların, Türkiye’deki tüm ötekilerin kendini içinde bulacağı anayasal bir değişiklik sistemi referandumu değildi” diye konuştu.

Türkiye halklarının demokratik hakkını kullanarak sandığa gittiğini ve tekçi anlayışı kabullenmediklerini belirttiklerini kaydeden Işık, “Türkiye halkları, Türkiye’deki inanç kesimleri, emekçiler, mağdurla, mazlum ve ötekiler, bu tekçi anlayışa, başkanlık rejimine, bu tek adam yönetimine, ‘Hayır’ dediler ve izin vermiyoruz dediler. Bir şekilde 1 Kasım seçimleri gibi oldu bittiye getirildi. Bir sivil darbe ile bu sonuçta yok edildi.”

“SEÇİMİ KAZANAN ‘HAYIR’ CEPHESİDİR”

“Bu seçimi kazanan ‘Hayır’ cephesidir, emekçilerdir, inanç kesimleridir, Alevilerdir ve halklardır” diyen Murat Işık,”Kaybeden bence Türkiye’deki bu diktatöryal ve otokratik yapıyı savunan, ırkçı, militarist kesimlerdir. Zorla irade gasp edilip bir sonuç çıkartılmışsa da aslında bir başkan kendin yüzde 50’lik oyla Türkiye’de başkanlık yapamaz diyebilirim” dedi.

“HAK GASPLARINA İZİN VERİLMEMELİDİR”

DAD Ankara Eş Başkanı Murat Işık, bundan sonra ne yapılması gerektiğini ise şöyle anlattı:

“Hayır cephesinin var olan sinerjiyi hiç bölmeden, dağıtmadan yeni bir örgütlülüğe kavuşturması lazım. Hakkının gasp edilmesine asla izin verilmemesi gerekiyor. Hızla, kitlesel olarak bu itirazı büyütmelidirler. Bu itirazı ve bu feryadı güçlü bir şekilde duyurması gerekiyor. Bu ülkede yüzde 50 üzerinde ‘Hayır’ cephesinin aldığı oyun önemli bir oy olduğu ve Türkiye’deki vicdan sahibi kesimlerin bu cephenin aldığı oyu güçlü bir şekilde dile getirmesi, mücadeleye dönüştürmesi, bunu devletin hukukuna ve devletin insafına bırakmaması gerekiyor. Bence burada aslında devletin kendisi tezgahın içerisindeydi. Bu anlamda da aslında Türkiye’nin kurumsallaşmasında devlet yapısı aşındırılmıştır, tartışılır duruma getirilmiştir bunun da böyle bilinmesi gerekir.”

Son olarak Işık, “Türkiye demokrasi güçlerinin daha güçlü bir şekilde  sürece ağırlık koymasını diliyoruz. İnanç kesimleri olarak bizlerde sürekli, yaygın, kitlesel bir şekilde bu itirazı güçlendirmesi konusunda sürecinin içerisinde olacağımızı rahatlıkla belirtebiliriz” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR