Musa Anter cinayeti duruşmasında talepler kabul edilmedi; zamanaşımı gündemde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gazeteci Musa Anter cinayetine ilişkin yürütülen davanın duruşmasında avukatların tüm taleplerini reddeden mahkeme heyeti, zaman aşımı tehlikesine karşın duruşmayı Eylül 2022’ye erteledi. 

Kürt Gazeteci Musa Anter cinayetine ilişkin yürütülen davanın duruşmasında sorumlular yine mahkemeye getirilemedi. Avukatların tüm taleplerini reddeden mahkeme heyeti, zaman aşımı tehlikesine karşın duruşmayı Eylül 2022’ye erteledi.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, dosyaya müdahil olma talebinde bulundu. Türkdoğan, duruşmada savunma yapmak için ilk söz alan isim olarak şunları söyledi:

“İHD 1986 tarihinde kuruldu. Bu bakımdan söz konusu olaydan, suçtan zarar gördü. Anter’in yaşamını yitirdiği olay çok acıdır. Kürt halkını çok üzen bir cinayettir. O dönemde çok sayıda faili meçhul işlenmiş, köyler yakılıp yıkılmıştır. Dolayısı ile Türkiye’nin bir döneminin aydınlatılması gerekir. O nedenle de bu dava önemlidir.İHD olarak biz, 2012 yılında Kürt sorununun nasıl çözülmesi gerektiğine değinmiş, TBMM’nin ilgili komisyonunda bunların kayıtları vardır. Çözüm sürecinde Akil İnsanlar heyetinde yer alıp aktif olarak sorunların çözümü konusunda taraf olduk. İHD’nin bu tip davalara katılma hakkına sahip olduğunu düşündüğümüz için bunları anlatıyorum. Bu tip, politik cinayet davalarında doğal olarak maktülün siyasi kimliği üzerinden tartışmalar yürütülür. Yani bir dönemin aydınlatılması gerekir. Sivil toplum örgütlerinin de bu süreçlere katılmaları konusunda teşvik edilmesi gerekir. Bu bakımdan sivil toplum örgütlerinin taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki Dicle Anter, derneğimizin de üyesidir.”

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği avukatlarından Alişan Şahin de dosyaya müdahil olma talebinde bulunarak şunları söyledi:

“Biz her ne kadar cinayetin işlendiği tarihte kurulmamış olsak bile, geçmişteki faili meçhul cinayetlerin, cezasızlık politikaları ile meşru kılındığını görüyoruz. Biz de bu nedenle bu taşın altına el koymak istiyoruz. Bu cezasızlık politikasının, katliamların yarın da yaşanacağına dair kuvvetli emareler var. Bu nedenle davaya katılma talebimizin kabul görülmesi talebinde bulunuyoruz.”

“ŞÜPHELİ BİR DURUM”

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ise Aziz Turan isimli şahısın Abdülkadir Aygan olduğunun bilindiğini vurgu yaptı. Abdulkadir Aygan’ın cinayeti işleyen isimlerden biri olduğunu işaret eden Anter, “Avukatımız bu kişinin ifade vermesi konusunda talepte bulunmuştu. Cumhurbaşkanının talebi ile bu kişinin Aziz Turan ismi ile şimdi İsveç’ten iadesi isteniyor. Bu çok şüpheli bir durumdur” dedi.

“SANIKLARIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Av. Nuray Özdoğan ise soruşturmanın 2009 yılında başladığına dikkat çekerek, “Dosyanın zaman aşımına uğratılması kasıtlı işlemleri gösteriyor. Zaman aşımının tartışma konusu olamayacağını belirtiyoruz. Devletin bu cinayetlerde sorumluluğu AİHM tarafından belirtilmiş durumda. Etkili bir soruşturma ve kovuşturmanın yürütülmediği açık. Soruşturmanın kamu eli ile yavaşlatıldığı tespiti de var. Bu tarz davaların zaman aşımına uğratılamayacağı literatürü de var. Üstelik kırmızı bülten ile arananlara ilişkin dosyalara şimdi cevap veriyorlar. Bunu bir ağır insan hakkı olarak görmeyip taleplerimizi reddedecekseniz söylediklerimizi göz önünde tutmanızı isteriz. Sanıkların biran önce cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Sanık Hamit Yıldırım’ın Avukatı Kaya Yelek ise yaptığı savunmada İHD ve ÖHD’nin doğrudan olaydan zarar görmediği için katılım taleplerinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Mahkeme heyeti, İHD ve ÖHD’nin tüm taleplerini reddederek bir sonraki duruşmayı 15 Eylül 2022’ye erteledi.

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR